دانشگاه مجازی هاگن؛ بزرگ‌ترین دانشگاه آلمان

دانشگاه مجازی هاگن؛ بزرگ‌ترین دانشگاه آلمان

دانشگاه هاگن که تحصیل در آن به صورت غیرحضوری است، با ۸۸ هزار دانشجو، بیشترین شمار دانشجویان دانشگاه‌های آلمان را به خود اختصاص داده است. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه در هفت سال گذشته دو برابر شده‌اند.

تصویر هوایی از محوطه دانشگاه هاگن

دانشگاه مجازی هاگن؛ بزرگ‌ترین دانشگاه آلمان

دانشگاه مجازی هاگن؛ بزرگ‌ترین دانشگاه آلمان

دانشگاه مجازی هاگن با ۸۸ هزار دانشجو، لقب بزرگ‌ترین دانشگاه آلمان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه دولتی که تحصیل در آن به صورت غیرحضوری است، در شهر هاگن در ایالت نوردراین-وستفالن آلمان واقع شده است.

از گیدو وستروله، وزیر امور خارجه پیشین آلمان گرفته تا الیور بیرهوف، فوتبالیست سابق و مدیر ورزشی تیم ملی آلمان و بسیاری دیگر از شخصیت‌های شناخته شده در آلمان، در دانشگاه مجازی هاگن تحصیل کرده‌اند.

افزایش متقاضیان تحصیل غیرحضوری

مسئولان این دانشگاه می‌گویند، تعداد دانشجویان دانشگاه هاگن ظرف هفت سال گذشته به دو برابر افزایش یافته است و این رشد در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد یافت.

افزایش متقاضیان تحصیل غیرحضوری در آلمان

افزایش متقاضیان تحصیل غیرحضوری در آلمان

شاغلان گروه بزرگی از دانشجویان دانشگاه‌های غیرحضوری را تشکیل می‌دهند.به گفته‌ی سوزانه بوزمایر، سخنگوی دانشگاه مجازی هاگن، تحصیل غیرحضوری در این دانشگاه باعث شده تا برخی ازدانش آموزان مدارس آلمان نیز پیش از اتمام دوره مدرسه اقدام به تحصیل در دانشگاه کنند.

سخنگوی دانشگاه هاگن می‌گوید: «ما تاکنون دانش آموزانی داشته‌ایم که پیش از دریافت مدرک دیپلم موفق به اتمام تحصیلات خود در دانشگاه شده‌اند. البته مدرک دانشگاهی این افراد پس از اتمام دوران مدرسه در اختیار آنان قرار گرفته است.»

به گفته مسئولان دانشگاه مجازی هاگن، متوسط سن دانشجویان این دانشگاه بین ۲۵ تا ۳۵ سال است. البته در میان دانشجویان این دانشگاه از نوجوان ۱۲ ساله تا پیرمرد ۹۳ ساله نیز وجود دارند.

به گفته بوزمایر، سخنگوی دانشگاه هاگن، اغلب دانشجویان این دانشگاه اما افراد شاغلی هستند که در کنار کار، تصمیم به تحصیل و یا ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی به صورت غیرحضوری گرفته‌اند.

شرایط ورود به دانشگاه هاگن

سخنگوی دانشگاه مجازی هاگن شرط ورود به این دانشگاه را داشتن مدرک دیپلم و یا داشتن مدارک فنی و حرفه‌ای با سابقه بیش از سه سال اشتغال عنوان می‌کند. مسئولان دانشگاه هاگن برای ورود نوجوانان به این دانشگاه پیش از اخذ مدرک دیپلم، امتحان "هوش و استعداد" برگزار می‌کنند تا از توانایی داوطلب برای درک و فهم مطالب درسی اطمینان حاصل کنند.

ثبت نام در دانشگاه مجازی هاگن نیز همانند کلاس‌های درسی به صورت غیرحضوری صورت می‌گیرد. تنها حضور در برخی از کلاس‌ها اجباری است، اما اکثر کلاس‌ها به صورت آن لاین در فضای وب برگزار می‌شود.

برخی از کلاس‌های درسی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شوند و تمامی دانشجویان حاضر در کلاس همزمان به صورت آن لاین در درس شرکت می‌کنند.

شهریه مناسب

نکته دیگری که داوطلبان را به تحصیل در دانشگاه مجازی هاگن ترغیب می‌کند، هزینه مناسب تحصیل در این دانشگاه است. هزینه تحصیل به صورت پاره وقت در دانشگاه هاگن برای هر ترم تحصیلی به طور متوسط ۱۶۰ یورو و به صورت تمام وقت ۲۸۶ یورو تعیین شده است.

به گفته مسئولان دانشگاه هاگن در حدود ۶۷۰۰ دانشجو از مجموع ۸۸ هزار دانشجوی دانشگاه هاگن در خارج از آلمان به تحصیل در این دانشگاه مشغول هستند. این افراد برای شرکت در امتحانات پایانی به سفارت آلمان در کشور محل سکونت و یا شعبه انیستیتو گوته مراجعه می‌کنند.