خشونت علیه پناهجویان به اعتبار آلمان در جهان ضربه می‌زند

«خشونت علیه پناهجویان به اعتبار آلمان در جهان ضربه می‌زند»

وزیر کشور آلمان اعلام کرد که دولت قانون با تمام قوا علیه خشونت راست‌گرایان افراطی برخورد خواهد کرد. شامگاه شنبه راست‌گرایان شرق آلمان برای دومین شب متوالی تظاهراتی خشونت‌آمیز علیه پناهجویان برگزار کردند.

خشونت علیه پناهجویان به اعتبار آلمان در جهان ضربه می‌زند

خشونت علیه پناهجویان به اعتبار آلمان در جهان ضربه می‌زند

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان در مصاحبه با روزنامه آلمانی "بیلد آم زونتاگ" گفت گرچه شمار بسیاری از شهروندان آماده‌اند به پناهجویان کمک کنند، اما شمار راست‌گرایانی که با تنفر، اهانت و خشونت علیه پناهجویان فعالیت می‌کنند نیز افزایش یافته است.

توماس دمزیر در این مصاحبه اقدام راست‌گرایان افراطی را در ابراز خشونت علیه پناهجویان ضرری برای "وجهه واعتبار آلمان" در سطح جهان دانست.

واکنش شدید سیاستمداران آلمانی به اعمال نژادپرستانه

شامگاه شنبه (۳۱ مرداد / ۲۲ اوت) راست‌گرایان آلمان برای دومین شب متوالی در مخالفت با اسکان پناهجویان در شهر هایدن‌آو، واقع در ایالت شرقی زاکسن، تظاهراتی خشونت‌آمیز برگزار کردند. حدود ۱۵۰ راست‌گرای افراطی سنگ، بطری آبجو و مواد آتش‌زا به سوی ماموران پلیس پرتاب کردند.

پلیس آلمان از محتوایی جدید در خشونت در تظاهرات این کشور سخن به میان آورد. یک سخنگوی پلیس گفت دومامور پلیس در پی این درگیری‌ها زخمی شده‌اند. شاهدان عینی گزارش می‌دهند که تظاهرکنندگان از جمله شعار "خارجی‌ها گورتان را گم کنید" می‌دادند.

شامگاه جمعه (۳۰ مرداد / ۲۱ اوت) نیز حزب راست‌گرای "ان پ د" آلمان برای مخالفت با اسکان پناهجویان در شهر هایدن‌آو تظاهراتی برگزار کرد. نزدیک به یک‌هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند و از این تعداد، حدود ۶۰۰ نفر به سمت محلی که به عنوان اقامتگاه برای پناهجویان در نظر گرفته شده رفتند و با بستن خیابان‌های اطراف، مانع ورود اتوبوس‌های حامل پناهجویان به این اقامتگاه شدند.

اقامتگاه جدید پناهجویان در محلی غیرمسکونی واقع است که پیش‌تر یک فروشگاه مصالح ساختمانی ‌بوده است. حدود ۶۰۰ پناهجو قرار است در این مکان اسکان یابند. بیشتر پناهجویان از خاورمیانه و آفریقا به آلمان آمده‌اند.

واکنش‌های فراوان نسبت به خارجی‌ستیزی در آلمان

بسیاری از نمایندگان سیاسی و مذهبی آلمان این اقدام خشونت‌آمیز و نژادپرستانه در هایدن‌آو را به شدت محکوم کردند. مارتین دولیگ، معاون رئیس مجلس ایالت زاکسن آلمان که عضو حزب سوسیال دمکرات آلمان است این اقدام راست‌گرایان افراطی را "شرم‌آور" خواند.

معاون رئیس مجلس ایالت زاکسن آلمان که هم‌زمان وزیر اقتصاد این ایالت است، در این باره گفت: «چنین تنفر کور و مخالفت با پناهجویانی که از جنگ و تعقیب و شرایط سخت زندگی گریخته‌اند، مرا شوکه می‌کند.»

بودو راملو، وزیر دولت ایالتی تورینگن که عضو حزب چپ‌های آلمان است، از این که شهروندان نگران در شهر هایدن‌آو یا دیگر شهرهای آلمان خود را "زیر پرچم نازی‌ها" قرار داده‌اند انتقاد کرد.

زیگمار گابریل، رئیس حزب سوسیال دمکرات آلمان و معاون آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، قرار است روز دوشنبه (۲ شهریور / ۲۴ اوت) به هایدن‌آو برود. گابریل نخستین شخصیت بلندپایه دولت آلمان است که به محل این رویدادهای خشونت‌آمیز می‌رود.

حزب سبزهای آلمان از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواسته است نسبت به خشونت‌های راست‌گرایان افراطی در این کشور موضع‌گیری کند. خانم کاترین گورینگ اکارت، رئیس فراکسیون حزب سبزهای آلمان، از "تروریسم به سبک قتل‌های زنجیره‌ایِ گروه "ناسیونال سوسیالیست‌های زیرزمینی (NSU)" در آلمان سخن گفت.

گروه نئوفاشیست "ناسیونال سوسیالیست‌های زیرزمینی (NSU)" در آلمان در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ در مجموع ۹ مرد خارجی‌تبارو یک پلیس زن جوان را در شهرهای مختلف آلمان به قتل رساندند.

رئیس فراکسیون حزب سبزهای آلمان در باره خشونت راست‌گرایان افراطی گفت: «این امر که خشونت‌های راست‌گرایان دو شب متوالی مردم آلمان را تهدید می‌کند، نشان‌دهنده آن است که قدرت قانون در کشور به خطر افتاده است.»