خشونت ضد پناهجویان قائم مقام آنگلا مرکل را به هایدناو کشاند

خشونت ضد پناهجویان قائم مقام آنگلا مرکل را به هایدناو کشاند

در پی تظاهرات خشونت‌آمیز علیه اقامت پناهجویان در شهری در آلمان، تدابیر امنیتی تشدید شد. در حالی که قا‌ئم مقام آنگلا مرکل نیز به محل می‌رود، انتقادها از خود مرکل افزایش یافته است. همزمان اقامتگاه دیگری در آتش سوخت.

پاسخ حامیان پناهجویان به مخالفان در هایدناو :مشکل اصلی نژادپرستی است

پاسخ حامیان پناهجویان به مخالفان در هایدناو :مشکل اصلی نژادپرستی است

پس از تظاهرات خشونت‌آمیز علیه اقامت پناهجویان در شهر "هایدناو" در شرق آلمان، زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و قائم مقام صدر اعظم آلمان، به این شهر می‌رود. در جریان تظاهرات نژادپرستانه در روزهای اخیر در این شهر در ایالت زاکسن، حدود ۳۰ مأمور پلیس زخمی شدند. بنا بر اعلام پلیس، یکشنبه شب (۲۳ اوت/ اول شهریور) اوضاع "در مقایسه" با روزهای پیش از آن آرامتر بود.

در حال حاضر حدود ۱۷۰ مأمور پلیس در محل حضور دارند و برای کنترل اوضاع خودروهای آبپاش هم به محل اعزام شده‌اند. پلیس از شامگاه یکشنبه در محوطه‌ی اطراف این اقامتگاه تدابیر امنیتی خاصی را اجرا می‌کند. پلیس می‌تواند در این محوطه هویت افراد را کنترل کند یا افراد را بازرسی بدنی کند. همچنین اختیارات پلیس برای جلوگیری از حضور افراد در این منطقه افزایش یافته است.

درگیری چپ‌ها و راست‌ها

شامگاه یکشنبه در شهر هایدناو و در حاشیه محوطه‌ای که پلیس آن را کنترل می‌کند، درگیری رخ داد. حدود ۲۵۰ نفر که گروهی از آنان احتمالا طرفدار جنبش چپگرای "آنتی‌فا" بودند، با افرادی که احتمال می‌رود راستگرای افراطی بوده باشند، درگیر شدند.

زیگمار گابریل، قائم مقام صدراعظم آلمان، در هایدناو

زیگمار گابریل، قائم مقام صدراعظم آلمان، در هایدناو

گروه اول (حدود ۲۵۰ نفر) در مقابل اقامتگاه پناهجویان به حدود ۱۵۰ نفری پیوستند که در حمایت از پناهجویان تجمع کرده بودند. در حالی که در ابتدا همه چیز آرام برگزار شد، در هنگام خروج هواداران آنتیفا از محل، افرادی که احتمال می‌رود راستگرای افراطی بوده باشند، با آنها درگیر شدند. پلیس برای کنترل اوضاع از باتوم و گاز اشک‌آور استفاده کرد. از شمار مجروحان احتمالی تا کنون آماری منتشر نشده است.

آنتیفا مخفف عبارت "آنتی فاشیست" است. مبارزه با فاشیسم، هدف گروه‌های چپ، چپ افراطی یا مستقل هوادار این جنبش است.

"مرزهایی که شکسته شدند"

استانیسلاو تیلیش، رئیس دولت ایالت زاکسن، در روزهای اخیر در دیدار از هایدناو، رخدادهای خشونت‌بار ضد پناهجویان را محکوم کرد. او از "مرزهایی" سخن گفت که "زیر پا گذاشته شده‌اند" و افزود که شرایط "با واژه‌ها قابل توصیف نیست". تیلیش وعده داد با خاطیان برخورد می‌شود.

توماس دمیزیر، وزیر کشور دولت فدرال آلمان، نیز در مراسمی در شهر آخن تصریح کرد: «مهمتر از همه این است که دولت عقب ننشیند. اگر تصمیم گرفته شده در منطقه‌ای برای پناهجویان اقامتگاهی ساخته شود، نباید این اقامتگاه را در پی تظاهرات مخالفان برچید. و این – به اعتقاد من – درسی است که رخدادهای دو روز پیش به ما دادند».

اقامتگاهی دیگر طعمه حریق شد

تشدید تدابیر امنیتی در اطراف اقامتگاه پناهجویان در هایدناو

تشدید تدابیر امنیتی در اطراف اقامتگاه پناهجویان در هایدناو

همزمان با ناآرامی‌های شهر هایدناو، در شهر "وایساخ" در اطراف اشتوتگارت در جنوب غربی آلمان هم ساختمانی که قرار بود اقامتگاه پناهجویان شود، بامداد دوشنبه طعمه حریق شد. وقتی نیروهای امدادی اندکی پس از ساعت ۵ صبح به محل رسیدند، این ساختمان سه طبقه به طور کامل آتش گرفته بود و به گفته یک سخنگوی نیروهای امدادی، قطعا در شرایط کنونی قابل سکونت نیست.

علت آتش‌سوزی هنوز مشخص نیست. پلیس هر گزینه‌ای، از جمله آتش‌سوزی عمدی، را محتمل می‌داند. در ماه‌های اخیر در حملات مشابهی در مناطق مختلفی از آلمان اقامتگاه‌های در حال ساخت برای پناهجویان عمدا به آتش کشیده شدند.

یاسمین فهیمی: مرکل موضع‌گیری کند

دبیرکل ایرانی‌تبار حزب سوسیال دمکرات آلمان در گفت‌وگو با روزنامه‌ی "زود دویچه تسایتونگ" از صدر اعظم آلمان خواست در قبال خشونت علیه پناهجویان موضع روشنی اتخاذ کند. یاسمین فهیمی معتقد است آنگلا مرکل نباید از مواجهه با این مسئله "طفره برود".