خارجی‌ستیزی در زاکسن؛ ثمره بذری که ۲۵ سال پیش کاشته شد

خارجی‌ستیزی در زاکسن؛ ثمره بذری که ۲۵ سال پیش کاشته شد

از هر چهار حمله‌ای که به اقامتگاه پناهجویان در آلمان می‌شود، یکی در ایالت زاکسن اتفاق می‌افتد. بزرگترین تجمع‌های گروه راست افراطی پگیدا نیز در همین ایالت برپا می‌شد. آیا خاک زاکسن خارجی‌ستیز است؟

خارجی‌ستیزی در زاکسن

خارجی‌ستیزی در زاکسن

ایالت زاکسن در شرق آلمان و در مرز جمهوری چک و کشور لهستان قرار دارد. مرکز این ایالت شهر درسدن و پرجمعیت‌ترین شهر آن لایپزیگ است. درسدن شهری است که در آخرین بمباران نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم تقریبا صد در صد ویران شد.

سنگین‌ترین این حملات از ۱۳ تا ۱۴ فوریه سال ۱۹۴۵ انجام شد که در جریان آن بین ۲۳ تا ۲۵ هزار نفر از ساکنان این شهر جان خود را از دست دادند. نیروهای متفقین به دلیل آنکه گفته می‌شد انبار مهمات ارتش نازی در این شهر قرار دارد، سنگین‌ترین حملات هوایی را علیه این شهر انجام دادند.

حالا ۷۰ سال از آن روزها می‌گذرد و درسدن شهری زیبا و دیدنی است که با ظاهری آرام در حاشیه رود اِلبه (Elbe) نشسته است. این آرامش اما آتش زیر خاکستر است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و یکی شدن دوباره آلمان شرقی و غربی بسیاری از صنایع و کارگاه‌ها و کارخانه‌های ایالت زاکسن تعطیل شدند و بسیاری از ساکنان این ایالت بیکار. جوانترها راه مهاجرت به غرب آلمان را پیش گرفتند، میانسالان و سالمندان و کسانی که امکانی برای مهاجرت نداشتند در این منطقه ماندند.

نمایی از شهر درسدن در کنار رود البه

نمایی از شهر درسدن در کنار رود البه

موج بیکاری ایالت زاکسن را فرا گرفت و هنوز با گذشت ۲۵ سال از یکی شدن دو بخش آلمان، همچنان ادامه دارد. نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۵ در ایالت‌های شرقی آلمان ۹ درصد و تنها در زاکسن ۸ درصد است. این رقم در ایالت‌های غربی آلمان ۷/ ۵ و در کل آلمان ۳/ ۶ درصد است.

زاکسن حالا نه تنها در بیکاری که در آمار دیگری نیز جزو پیشتازان است؛ از هر چهار حمله‌ای که به محل اقامت پناهجویان می‌شود، یکی در زاکسن اتفاق افتاده است.

علی مرادی مدیرعامل شورای پناهندگان زاکسن در گفت‌وگو با دویچه‌وله علت اصلی این مسئله را سیاست‌های غلط دولت دموکرات مسیحی این ایالت می‌داند. از زمان یکی شدن دو بخش آلمان یعنی ۲۵ سال پیش، حزب دموکرات مسیحی اکثرا به تنهایی و در برخی سال‌ها در ائتلاف با حزب سوسیال دموکرات یا لیبرال‌ها این ایالت را اداره کرده است.

به گفته آقای مرادی، حزب دموکرات مسیحی به جای آنکه "مشکل راسیسم موجود" در این منطقه را حل کند، همواره آن را انکار کرده و مدعی شده که چنین مسئله‌ای اینجا وجود ندارد.

وی که خود ۲۵ سال است در زاکسن زندگی می‌کند می‌گوید دولت محلی این ایالت گویا مسابقه‌ای را با احزاب راست افراطی بر سر اینکه چه کسی بهتر و بیشتر علیه پناهجویان حرف بزند به راه انداخته است. این سیاست نه تنها در دولت ایالتی بلکه در شوراهای محلی نیز کاملا مشهود بوده و بر بستر آن اطلاعات غلط به مردم داده شده است.

"پناهجویان را به زاکسن نفرستید"

تا پایان ماه ژوئیه (ماه گذشته میلادی) ۱۳ هزار پناهجو در ایالت زاکسن اقامت داشتند. بنا بر گمان آقای مرادی بین سه تا پنج هزار پناهجو می‌بایست در ماه اوت به این ایالت آمده باشند. بنابراین در حال حاضر بین ۱۶ تا ۱۸ هزار پناهجو در زاکسن آلمان دوران موقت پناهجویی‌شان را می‌گذرانند. این ایالت بیش از چهار میلیون جمعیت دارد.

برخی معتقدند برای معتدل کردن جو حاکم بر این ایالت باید هرچه بیشتر پناهجو به آنجا فرستاد و این کار را تا زمانی که زندگی درکنار پناهجویان برای مردم زاکسن عادی شود ادامه داد.

علی مرادی اما موافق این کار نیست. او می‌گوید: «دولت محلی اینجا باید ابتدا حق پناهندگی را که جزو قانون اساسی آلمان است به رسمیت بشناسد و آن را بازگو کند و پشتش بایستد. تا زمانی که این اتفاق نیفتاده به نظر من فرستادن پناهجو به اینجا کار عبثی است. ضمنا باید وزیر کشور اینجا عوض شود چون در سال‌های گذشته اینقدر پروپاگاندا بر علیه پناهجویان کرده که دیگر اگر هم بخواهد حرفش را عوض کند و ژست طرفداری از پناهندگان را بگیرد، کسی حرفش را باور نخواهد کرد».

این تلاشگر حقوق پناهندگان امیدوار است که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که امروز (چهارشنبه ۲۶ اوت) از شهر هایدناو در ایالت زاکسن دیدن کرده ، به هم حزبی‌هایش در دولت این ایالت تذکر لازم را بدهد و به آنها یادآوری کند که سیاست تاکنونی ‌آنها اشتباه بوده و نمی‌توانند همین سیاست را ادامه دهند.

حمله به دفتر حزب چپ‌ها از سوی نئونازی‌ها در هایدناو

حمله به دفتر حزب چپ‌ها از سوی نئونازی‌ها در هایدناو

شبکه‌ای برای حمایت‌های حقوقی از پناهندگان

شورای پناهندگان زاکسن، کانونی است که همراه با سایر شوراهای پناهندگان در ایالت‌های دیگر آلمان و نیز سازمان "پرو آزول" شبکه‌ای را برای حمایت از حقوق پناهندگان تشکیل داده‌اند.

این شورا اما از آنجا که نهادی غیردولتی است بازوی اجرایی ندارد و تنها سعی می‌کند با بهره‌گیری از احزاب و شخصیت‌های سیاسی بتواند شرایط بهتری را برای اسکان و زندگی پناهجویان و پناهندگان در آلمان فراهم آورد.

علی مرادی مدیرعامل شورای پناهندگان زاکسن می‌گوید از زمانی که موج راسیسم در این ایالت قوی شده، از آن سو موج کمک‌های داوطلبانه برای پناهندگان نیز بسیار شدیدتر شده است. به گفته وی اکثر کسانی که داوطلب کمک به پناهجویانند، آلمانی هستند و تعدادشان نیز روز به روز در حال افزایش است.

پس از حملات آخر هفته گذشته به دو کمپ مخصوص پناهجویان در شهر هایدناو، حالا اوضاع شهر کمی آرام گرفته است. علی مرادی اما می‌گوید هنوز پلیس‌هایی که برای حفاظت از پناهجویان اطراف کمپ مستقر هستند به آنها اجازه خروج از محوطه را حتی برای خرید روزانه نمی‌دهند. این بدان معناست که هنوز اوضاع عادی نشده و مشکلات پابرجاست.

آرامشی که این روزها در هایدناو و درسدن و شهرهای دیگر زاکسن برقرار است، به نظر علی مرادی، آتش زیر خاکستر است.