حضور دست‌کم ۲۱پناهجو در میان متهمان تعرض جنسی در کلن

حضور دست‌کم ۲۱پناهجو در میان متهمان تعرض جنسی در کلن

مقام‌های پلیس آلمان تایید کرده‌اند که در میان متهمان حادثه جنجال‌برانگیز تعرض جنسی به گروهی از زنان در جشن سال نوی میلادی در کلن، دست‌کم ۲۱پناهجو از خاورمیانه و شمال آفریقا حضور دارند که پنج تن از آنان ایرانی هستند.

حضور دست‌کم ۲۱پناهجو در میان متهمان تعرض جنسی در کلن

حضور دست‌کم ۲۱پناهجو در میان متهمان تعرض جنسی در کلن

حادثه تلخ و بحث‌برانگیز محاصره زنان و تعرض و آزار جنسی آنها در جشن شب سال نوی میلادی در کلن، همچنان خبری داغ در رسانه‌های بین‌المللی است.

مقام‌های آلمانی در آخرین گزارش‌ها تایید کرده‌اند که دست‌کم ۲۱تن از متهمان تعرض جنسی و سرقت در کلن، از پناهجویان اهل خاورمیانه و شمال آفریقا بوده‌اند.

گفته می‌شود در میان این متهمان، پنج پناهجوی ایرانی هم حضور دارند.

به گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، تعرض‌های مشابهی در برخی از شهرهای فنلاند و سوئد و چند شهر دیگر آلمان، از جمله هامبورگ و اشتوتگارت هم گزارش شده است. گفته می‌شود در یکی از این حوادث در غرب آلمان، چهار مرد سوری به دو دختر نوجوان ۱۴و ۱۵ساله تجاوز کرده‌اند.

در پی افزایش شکایت‌های زنانی که از «آزار جنسی گروهی و سازمان‌یافته» خبر داده‌اند، ولفگانگ البرز، رئیس ۶۰ساله پلیس کلن، به علت پنهان کردن واقعیات مرتبط با این حادثه و بی‌اعتمادی به نیروهایش برای مدیریت بحران، از سمت خود برکنار شد.

موج‌های گسترده‌ای از خشم عمومی و مباحثات درباره ضرورت تشدید کنترل مرزها و مقابله با «هجوم پناهجویان مسلمان» هم در افکار عمومی و رسانه‌های اجتماعی به راه افتاده است.

مقام‌های آلمانی می‌گویند هنوز نمی‌توان درباره سازمان‌یافته بودن جرایم گزارش‌شده نظر قطعی داد، اما یکی از شاهدان عینی، به نام لیلی شبانی، پناهجوی ۳۵ساله‌ای از ایران، به روزنامه گاردین گفته است که به چشم خود دیده که در شب سال نو سه مردی که به عربی صحبت می‌کردند «آشکارا گروه بزرگی از مردان را راهنمایی می‌کردند.»

موج گسترده شکایت‌ها از «تعرض سازمان‌یافته جنسی»

به گزارش واشنگتن‌پست، تا کنون در مجموع ۱۷۰شکایت رسمی درباره حوادث جشن سال نوی میلادی در کلن ثبت شده که ۱۲۰مورد از آنها مرتبط با تعرض و آزار جنسی است.

گفته می‌شود در ایستگاه مرکزی قطار کلن، نزدیک به هزار نفر از مردان که به گروه‌های کوچک تقسیم شده بودند، در این جرم عمومی مشارکت کرده‌اند.

مقام‌های آلمانی مشغول بررسی بیش از ۳۵۰ساعت ویدئوی ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته‌اند تا عاملان این حادثه را شناسایی کنند. دست‌کم ۳۴تن از متهمان حوادث کلن تا کنون شناسایی شده‌اند، اما مقام‌های پلیس می‌گویند در جست‌وجوی شواهد بیشتر برای فراهم کردن زمینه بازداشت آنان هستند.

از میان این ۳۴نفر، ۲۱نفر از پناهجویانی هستند که عمدتا در یک سال گذشته پا به خاک آلمان گذاشته‌اند. در این فهرست، ۱۰نفر از الجزایر، ۱۰نفر از مراکش، پنج نفر از ایران، چهار نفر از سوریه و دو شهروند آلمان و یک شهروند آمریکا حضور دارند.

به گفته مقام‌های پلیس، روند رسیدگی به شواهد کند پیش می‌رود تا در طول این مدت دیگر کسانی که تعرض و آزار جنسی را تجربه کرده‌اند هم جسارت اعلام آن را بیابند.

تشدید فشار بر آنگلا مرکل برای مقابله با موج ورود پناهجویان به آلمان

با روشن شدن حضور گروهی از پناهجویان در میان متهمان حادثه تعرض جنسی و سرقت در جشن سال نوی میلادی، حالا فشارهای سیاسی بر آنگلا مرکل افزایش یافته تا با تشدید کنترل مرزها، راه را بر ورود گسترده پناهجویان ببندد.

جولیا کلوکنر، از معاونان حزب دموکرات‌مسیحی و از هم‌حزبی‌های خانم مرکل، در مصاحبه‌ای با روزنامه «راینیشه پست» گفته است: «میزان تحقیر و تعرض جنسی زنان از سوی مردهای عرب حیرت‌انگیز است؛ آنها زنان را بازیچه می‌بینند، چون با استانداردهایی که فرهنگ آنها می‌خواهد خود را نمی‌پوشانند.»

بحث درباره ضرورت اخراج پناهجویانی که مرتکب جرم می‌شوند هم حالا در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی بالا گرفته است. دولت آلمان در تلاش است تا مسیر قانونی اخراج این پناهجویان را هموار کند تا از این طریق پیامی روشن هم به دیگر کسانی ارسال شود که در مسیر ارتکاب جرم قرار دارند.

به گفته وزیر دادگستری آلمان پناهجویان حتی می‌توانند در جریان رسیدگی به درخواست پناهندگی‌شان، در صورت ارتکاب جرایمی که محکومیت آن یک سال زندان یا بیش از آن است، از آلمان اخراج شوند.

با این حال، کنشگران حامی پناهجویان هشدار می‌دهند که حوادث تلخ شب سال نوی میلادی ممکن است موجب تقویت حس بدبینی و پارانویای عمومی نسبت به مهاجران تازه‌وارد شود.

منبع : http://goo.gl/q1LV8S