حزب چپ‌ها خواستار ممنوعیت صادرات سلاح‌های سبک از آلمان است

حزب چپ‌ها خواستار ممنوعیت صادرات سلاح‌های سبک از آلمان است

آلمان چهارمین صادرکننده تسلیحات در جهان است. حزب چپ‌های آلمان خواستار توقف صادرات سلاح‌‌های دستی و سبک از این کشور شده است و این اقدام را در راستای تلاش‌های دولت آلمان برای توقف جنگ‌داخلی سوریه ضروری می‌د‌اند.

حزب چپ‌ها خواستار ممنوعیت صادرات سلاح‌های سبک از آلمان است

کارخانه‌های تسلیحاتی آلمان سال ۲۰۱۳ میلادی به تمام کشورهای رنگی سلاح صادر کردند

نمایندگان حزب چپ‌ها در مجلس آلمان خواستار تلاش وزیر اقتصاد آلمان برای ممنوع شدن صادرات جنگ‌افزارهای سبک از این کشور هستند.

یان فن آکن، کارشناسان تسلیحات در فراکسیون حزب چپ‌ها روز جمعه (۱۹ فوریه/ ۳۰ بهمن) به خبرگزاری آلمان گفت: «در این مدت برای همه روشن شده است که کنترل صادرات سلاح در آلمان جواب نمی‌د‌هد.»

او تأکید کرد که کاهش معنادار صادرات تسلیحات از آلمان تنها در چهارچوب قوانین مشخص ممکن خواهد بود. فن آکن افزود: «وزیر اقتصاد باید بالاخره بتواند حرف خود را به کرسی بنشاند و دستکم صادرات سلاح‌های سبک را ممنوع کند.»

آلمان پس از آمریکا، روسیه و چین چهارمین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان است. زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان قرار است روز جمعه آمار اولیه صادرات سلاح از آلمان در سال ۲۰۱۵ میلادی را اعلام کند.

گابریل که رهبر حزب سوسیال دمکرات در دولت ائتلافی آلمان است در دوران انتخابات مجلس وعده داده بود که قوانین صادرات تسلیحات را تشدید می‌کند.

او در راستای این وعده از زمانی که سرپرستی وزارت اقتصاد را عهده‌دار شده است با درخواست صدور مجوز فروش تانک‌های جنگی به عربستان مخالف کرده است.

او درخواست صدور مجوز فروش قطعات مورد نیاز یک کارخانه تولید سلاح را نیز که با عربستان قرارداد بسته، رد کرده است.

گابریل صادرات سلاح‌های سبک را نیز محدود کرده است. وزارت اقتصاد در نیمه نخست سال ۲۰۱۴ میلادی برای صادرات تسلیحات سبک به ارزش ۳/ ۲۱ میلیون مجوز صادر کرده بود.

این رقم در نیمه نخست سال ۲۰۱۴ میلادی به ۴/ ۱۲ میلیون یورو کاهش پیدا کرد که کمترین رقم صادرات سلاح سبک در ۱۵ سال اخیر بوده است.

با این حال وزارت‌تحت سرپرستی گابریل در نیمه نخست سال جاری میلادی در مجموع با درخواست صادرات سلاح به ارزش ۵/ ۳ میلیارد یورو موافقت کرده است. این رقم تقریبأ برابر تمام صادرات سال ۲۰۱۴ میلادی است.

گابریل دلیل افزایش صادرات سلاح را در سال ۲۰۱۵ میلادی از آلمان تصمیم‌های حزب لیبرال خوانده که در ائتلاف دولت گذشته حضور داشت.

او تأکید کرده که حزب لیبرال که در دولت قبل وزارت اقتصاد را در اختیار داشت با چندین قرارداد بزرگ صادرات سلاح موافقت کرده بود و او بر اساس قوانین موجود نمی‌تواند آنها را لغو کند.

با این حال حزب چپ‌ها او را متهم می‌کند که توانایی اجرایی کردن وعده‌های خود را ندارد.

آنها تلاش حزب سوسیال دمکرات و حزب سبزها برای تصویب یک قانون جدید به منظور کنترل صادرات سلاح ناکفی می‌د‌انند.

یان فن آکن، کارشناس تسلیحات در فراکسیون حزب چپ‌ها به خبرگزاری آلمان گفت: «قانون خوب است اما مهم است که در آن چه نوشته شده باشد.»

او خواستار آن شد که ممنوعیت صادرات سلاح به طور روشن و مشخص در قانون پیشنهادی ذکر شود.

سلاح‌های سبک، جنگ‌افزارهایی از قبیل مسلسل، موشک‌اندازهای دستی و نارنجک‌های دستی هستند که در جنگ‌های داخلی و بحرا‌ن‌های بین‌المللی برای کشتار از آنها استفاده می‌شود.

منبع: http://goo.gl/LEMgwd