جدی‌تر شدن خطر حملات “دلقک‌های ترسناک” در آستانه هالووین

در آستانه هالووین روز به روز بر شمار سوءقصدهای "دلقک‌های ترسناک" در آلمان افزوده می‌شود. این پدیده نگرانی پلیس را برانگیخته است. در آمریکا پدیده دیگری خبرساز شده است: سگ‌های جامه‌پوش.

دلقک‌های ترسناک

دلقک‌های ترسناک

دو خلافکار که خود را به شکل دلقک درآورده بودند، در برلین تلاش کردند از یک مرد ۲۵ ساله دزدی کنند. به گزارش پلیس، یکی از دلقک‌ها قربانی را از پشت محکم نگه‌داشته و پول خواسته و دیگری او را با چماق تهدید کرده است؛ وقتی مرد ۲۵ ساله موفق شده خود را رها کند، دلقک‌ها پا به فرار گذاشته‌اند. این نخستین حمله‌ی ثبت‌شده‌ی "دلقک‌های ترسناک" در پایتخت آلمان است.

حدود یک هفته مانده به جشن هالووین (پایان اکتبر)، در آلمان بر شمار سوءقصدهایی که عاملان آنها خود را به شکل دلقک درمی‌آورند، دائم افزوده می‌شود.

در روزهای اخیر در شهر روستوک در شمال این کشور مردی با لباس و ماسک دلقک سعی کرده بود مردی ۲۲ ساله و زن ۲۰ ساله همراه او را با اسپری رنگی کند.

در همین شهر "دلقکی ترسناک" با چوب بیسبال فریادکشان به سوی مردی ۲۶ ساله دویده بود. پلیس در هر دو مورد پرونده‌ی "تلاش برای آسیب بدنی جدی" تشکیل داده است.

در شهر آخن هم صبح شنبه (۲۲ اکتبر/ اول آذر) به فاصله چند ساعت دو رخداد مشابه ثبت شده است. در یک مورد دلقکی از میان بوته‌ها بیرون پریده و دوچرخه‌سواری ۲۱ ساله را ترسانده است؛ دوچرخه‌سوار زمین خورده و به بیمارستان منتقل شده است. در مورد دوم هم دلقکی با جسمی بلند یک فرد ۱۸ ساله را تعقیب کرده است.

اتهامی سنگین از نگاه پلیس

پلیس آلمان حملات یادشده را نه تنها "با مزه" نمی‌داند، بلکه آنها را جزو ‌"جرائم سنگین" دسته‌بندی می‌کند. به گفته‌ی رئیس سندیکای پلیس آلمان، کسی که با چاقو یا اره موتوری به سمت دیگران حمله می‌کند، یعنی آماده است وحشت یا حتی مرگ دیگران را به جان بخرد. وقتی افراد وحشت می‌کنند یا خود را در مخمصه می‌بینند، می‌توان عامل را به اتهام "آسیب جسمی" تحت تعقیب قضائی قرار داد.

البته پلیس هر مجرم ماسک به صورتی را "دلقک ترسناک" برنمی‌شمرد. برخی مجرمان تنها برای پوشاندن هویت خود از ماسک استفاده می‌کنند.

پدیده‌ی "دلقک‌های ترسناک" ریشه در آمریکا دارد. در ایالات متحده هم حدود دو سال است که پلیس رخدادهای مشابهی را ثبت می‌کند.

اخبار خوشایند هالووین برای اقتصاد آلمان

هالووین آئینی متعلق به کاتولیک‌های ایرلندی است. مهاجران ایرلندی به آمریکا این مراسم را زنده نگهداشتند، گسترش دادند و نقش ویژه‌ای در همه‌گیرشدن آن ایفا کردند.

هالووین در دهه ۱۹۹۰ از آمریکا به آلمان وارد شد. این مراسم هر سال سود قابل ملاحظه‌ای را نصیب مغازه‌دارانی می‌کند که وسایل مرتبط به هالووین می‌فرشند. حجم معاملات مربوط به هالووین در آلمان در سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیون یورو برآورد می‌شود.

این مراسم سود قابل ملاحظه‌ای را نیز نصیب صنف شیرینی‌فروش‌ها می‌کند. شیرینی‌جاتی که فقط برای هالووین آماده می‌شوند، حدود ۱۰ میلیون یورو به حجم معاملات سالانه این صنعت می‌افزایند. افزون بر این، در این مراسم مانند هر آئین دیگری بر حجم فروش شیرینی‌جات به طور کلی اضافه می‌شود.

هالووین در آلمان بر کاشت و مصرف کدو تنبل هم تأثیر چشمگیری داشته است. بنا بر اعلام اداره آمار آلمان، در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۷۰ هزار تن کدو تنبل در آلمان برداشت شده است؛ ۱۷ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۳. به این میزان باید حجم گسترده‌ی واردات کدو تنبل را هم افزود.

سگ‌های هالووینی در آمریکا

سرعت تحولات مرتبط با هالووین در آمریکا به مراتب سریع‌تر از اروپاست. به عنوان نمونه، سال‌هاست در این کشور دوستداران سگ در آستانه هالووین لباس‌های مختلفی تن حیوانات خود می‌کنند و به همراه آنها به مراسمی عمومی می‌روند. امسال هم روز شنبه (به وقت محلی) رژه‌ای مشابه در پارکی در جنوب محله‌ی منهتن برگزار شد.

سگی در آستانه هالووین ۲۰۱۳ در آمریکا

سگی در آستانه هالووین ۲۰۱۳ در آمریکا

آماده‌کردن لباس سگ‌ها در برخی موارد ماه‌ها زمان برده است. در مراسم شنبه حیوانات به شکل‌های مختلف درآورده شده بودند؛ یکی به شکل دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو و دیگری به کسوت هنرمندان گروه موسیقی راک "کیس". برخی هم سگ خود را به شکل و شمایل "مرد عنکبوتی" و "زن شگفت‌انگیز" یا شخصیت‌های تاریخ معاصر بزک کرده بودند.

گروهی هم پوشش خود را با پوشش سگ‌شان ست کرده بودند. مثلا زنی خود را به شکل هیلاری کلینتون، نامزد دمکرات‌ها در انتخابات ماه نوامبر درآورده بود و سگ خود را به شکل دونالد ترامپ.

منبع: https://goo.gl/KEsAR8