جایزه صلح ناشران آلمان به نوید کرمانی رسید

جایزه صلح ناشران آلمان به نوید کرمانی رسید

نویدکرمانی، شرق‌شناس و نویسنده ایرانی‌تبار مقیم آلمان برنده جایزه صلح ناشران آلمان شد. این جایزه باارزش هر ساله به شخصیت‌های اعطا می‌شود که در عرصه مختلف برای زندگی مسالمت‌آمیز شهروندان فعالیت کرده باشند.

جایزه صلح ناشران آلمان به نوید کرمانی رسید

جایزه صلح ناشران آلمان به نوید کرمانی رسید

نوید کرمانی در سال‌های اخیر یکی از پرکارترین و بانفوذترین نویسندگان آلمانی‌زبان بوده است. نوشته‌های اخیر کرمانی در باره دین و زندگی انسان‌ها در جوامع چندفرهنگی مورد استقبال زیادی در آلمان قرار گرفته است. جایگاه فردیت در جهان مدرن یکی دیگر از دغدغه‌های نوشته‌های کرمانی به شمار می‌آید.

ناشران آلمان در توضیح اعطای این جایزه به کرمانی تاکید کرده‌اند که او "یکی از مهم‌ترین صداها در جامعه آلمان است. او از جامعه آلمان می‌خواهد که زندگی صلح‌آمیز انسان‌ها با پیشنه‌های ملی و مذهبی متفاوت را میسر کند."

از قرآن‌شناسی تا عرفان اسلامی

نوید کرمانی که تحصیلات خود را تا مقطع فوق‌دکترا در آلمان گذرانده، تحقیقات نظری مفصلی در باره قرآن و عرفان اسلامی داشته است. کرمانی در نوشته‌های ادبی خود به پرسش‌های اساسی هستی انسانی، همچون عشق، سکسوالیته، شوق و مرگ می‌پردازد.

کرمانی در ماه‌های اخیر نیز دست به انتشار گزارش‌های متعددی از مناطق جنگی در روزنامه‌ها و نشریات آلمانی زد. وی در گزارش‌های متنوع خود به موضوعات مختلف در کشورهای خاومیانه و اسلامی پرداخته است.

نوید کرمانی در سال ۲۰۱۴ سخنران اصلی در پارلمان آلمان به مناسبت شصت و پنجمین سال نگارش قانون اساسی این کشور بود. وی در سخنان خود خطاب به نمایندگان پارلمان آلمان از آنان خواست که سیاست مداراجویانه با آوارگان و پناه‌جویان اتخاذ کنند. سخنرانی نوید کرمانی بازتابی مثبت و گسترده ‌در افکار عمومی آلمان داشت.جایزه صلح ناشران آلمان از سال ۱۹۵۰ به نویسندگان برجسته و تاثیرگذار اعطا می‌شود. این جایزه یکی از مهم‌ترین جوایز آلمان به شمار می‌آید.

این جایزه هر ساله به شخصیت‌هایی اعطا می‌شود که در آلمان یا در خارج در حوزه‌های ادبی، علمی و هنری در راستای زندگی صلح‌آمیز انسان‌ها فعالیت می‌کنند. مراسم اعطای جایزه در پاییز هر سال پس از خاتمه نمایشگاه کتاب در شهر فرانکفورت آلمان صورت می‌گیرد. میزان نقدی این جایزه ۲۵ هزار یورو است.

نوید کرمانی در سال ۱۹۶۷ در شهر زیگن آلمان به دنیا آمده است. والدین کرمانی از جمله مهاجران ایرانی به آلمان هستند.