جانشین آنگلا مرکل: سازمان امنیت باید حزب “آلترناتیو برای آلمان” را زیر نظر بگیرد

جانشین آنگلا مرکل: سازمان امنیت باید حزب "آلترناتیو برای آلمان" را زیر نظر بگیرد

رهبر حزب عوام‌گرا و راست "آلترناتیو برای آلمان" خواهان اجازه تیراندازی به پناهجویان در مرزهای آلمان شده است. معاون صدراعظم آلمان می‌گوید این حزب در چارچوب قانون اساسی آلمان حرکت نمی‌کند و باید تحت نظر امنیتی قرار گیرد.

جانشین آنگلا مرکل: سازمان امنیت باید حزب "آلترناتیو برای آلمان" را زیر نظر بگیرد

جانشین آنگلا مرکل: سازمان امنیت باید حزب "آلترناتیو برای آلمان" را زیر نظر بگیرد

اظهارات رهبر حزب تازه تاسیس "آلترناتیو برای آلمان" ظاهرا این حزب را به دردسر انداخته است. "فراوکه پتری" خواهان آن شده بود که به پناهجویانی که قصد ورود غیرقانونی به خاک آلمان را دارند، تیراندازی شود.

پس از آنکه این خواسته رهبر حزب عوام‌گرا و دست راستی AFD از سوی رسانه‌ها و گروه‌های مختلف مردم آلمان مورد اعتراض شدید قرار گرفت، با درخواست جدیدی از سوی جانشین صدراعظم آلمان روبرو شد.

زیگمار گابریل اظهار نظر اخیر رهبر حزب آلترناتیو برای آلمان را نشانه‌ای از آن دانسته است که این حزب دیگر در چارچوب قانون اساسی آلمان رفتار نمی‌کند و به همین دلیل خواهان آن شده تا حزب AFD از سوی سازمان امنیت داخلی زیر نظر گرفته شود.

رهبر حزب سوسیال دموکرات در گفت‌وگویی با روزنامه "بیلد ام زونتاگ" همچنین خواهان آن شده که حزب AFD از حضور در برنامه‌های تلویزیونی محروم شود زیرا به نظر او جای این حزب نه در تلویزیون بلکه در گزارش‌های سازمان امنیت داخلی آلمان است.

فراوکه پتری، رهبر حزب آلترناتیو برای آلمان

فراوکه پتری، رهبر حزب آلترناتیو برای آلمان

گابریل گفته است برای او قابل باور نیست که چنین احزابی اجازه داشته باشند شعارهایشان را در شبکه‌های رادیو و تلویزیون رسمی آلمان اعلام کنند. او می‌افزاید: «پیشتر قانونی در آلمان بود که مقرر می‌کرد به احزابی که علیه اصول اساسی آزادی و دموکراسی سرزمین ما فعالیت می‌کنند کمک نخواهد شد تا از طریق تلویزیون دست به تبلیغات بزنند.»

جانشین آنگلا مرکل همچنین گفته است در مورد حزب "آلترناتیو برای آلمان" تردید جدی وجود دارد که این حزب همچنان بر اصول اساسی آزادی و دموکراسی آلمان پایبند باشد. گابریل با اشاره به محل تولد رهبر حزب AFD که شهر درسدن در شرق آلمان است گفته است: «قاعدتا خانم پتری باید خوب بداند معنای شلیک به انسان‌ها در نقاط مرزی چیست.»

فراوکه پتری خواهان آن است که جلوی ورود بیشتر پناهجویان به آلمان گرفته شود. وی گفته بود پلیس باید اجازه داشته باشد در مواقع ضروری به پناهجویانی که بدون نام‌نویسی قصد ورود به خاک آلمان را دارند شلیک کند.

محبوبیت AFD در آلمان بیشتر شده است

به‌رغم اظهارات اخیر رهبر حزب آلترناتیو برای آلمان، نظرسنجی‌ها حکایت از افزایش محبوبیت این حزب میان مردم دارد. آخرین بررسی موسسه نظرسنجی اِمنید نشان می‌دهد که محبوبیت این حزب با دو درصد افزایش به بالاترین حد خود از زمان تاسیس این حزب رسیده است. حدود ۱۲ درصد مردم آلمان طرفدار این حزب هستند.

در مقابل دو حزب ائتلافی آلمان، دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی با دو درصد کاهش محبوبیت تنها مورد علاقه ۳۴ درصد از مردم آلمان هستند و این پایین‌ترین میزان محبوبیت این دو حزب از ماه ژوئیه ۲۰۱۲ تا کنون بوده است.

بر اساس این نظرسنجی حزب سوسیال دموکرات نیز با از دست دادن یک درصد، حزب محبوب ۲۴ درصد از مردم آلمان است.

حزب چپ‌ها در مقابل با یک درصد افزایش محبوبیت توانسته در میان ۱۰ درصد از مردم جای خود را باز کند. احزاب سبز و لیبرال (دموکرات آزاد) هرکدام ۹ درصد محبوبیت دارند.

به این ترتیب محبوب‌ترین احزاب آلمان به ترتیب عبارتند از: ائتلاف دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، سوسیال دموکرات، حزب راست عوام‌گرای آلترناتیو برای آلمان، حزب چپ‌ها و دو حزب سبزها و لیبرال‌ها.

منبع: http://goo.gl/HrMh3w