جاسوسی سرویس اطلاعاتی آلمان از “کشورهای دوست” و واتیکان

جاسوسی سرویس اطلاعاتی آلمان از "کشورهای دوست" و واتیکان

دامنه‌ی عملیات جاسوسی سرویس اطلاعاتی آلمان علیه سفارتخانه‌ها و نهادهای وابسته به آمریکا و اتحادیه‌ اروپا گسترده‌تر از آن‌چه که تا کنون آشکار شده، بوده است. این عملیات دفتر سفارت واتیکان را هم در بر می‌گرفته است.

جاسوسی سرویس اطلاعاتی آلمان از کشورهای دوست و واتیکان

جاسوسی سرویس اطلاعاتی آلمان از کشورهای دوست و واتیکان

به گزارش اشپیگل آنلاین عملیات جاسوسی سرویس اطلاعاتی آلمان (BND) علیه "کشورهای دوست" گسترده‌تر از آن‌چه تا کنون برملا شده، بوده است. بر اساس این گزارش سرویس اطلاعاتی آلمان به طور مرتب علیه وزارت کشور آمریکا، لهستان، اتریش، دانمارک و کرواسی جاسوسی می‌کرده است.

در این گزارش هم‌چنین آمده است که "کلید‌واژه‌های جاسوسی" سرویس اطلاعاتی آلمان، ارتباطات و مخابرات دفتر نمایندگی ایالات متحده‌ آمریکا در اتحادیه‌ی اروپا در بروکسل و سازمان ملل متحد در نیویورک را هم در برمی‌گرفته است. وزارت اقتصاد آمریکا در واشنگتن، هم‌چنین شبکه‌ی ارتباطی "هشدار به مسافران آمریکایی عازمِ مناطقِ بحرانی" که در مواقع اضطراری در وزارت امور خارجه‌ آمریکا ایجاد می‌شده، نیز در فهرست نهادهای شنود‌شده قرار داشته است.

سرویس اطلاعاتی آلمان و حق شنود

با آن که اصل دهم قانون اساسی آلمان که بر ممنوعیت شنود مکالمه‌های تلفنی شهروندان این کشور نظارت دارد، نهادهای سیاسی خارجی را شامل نمی‌شود، با این‌حال آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در اکتبر ۲۰۱۳ در رابطه با شنود تلفن‌دستی خود از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا، از مقامات این کشور انتقاد کرد و گفت که "جاسوسی میان کشورهای دوست قابل قبول نیست." اشپیگل آنلاین در این راستا می‌نویسد: «ظاهرا سرویس اطلاعاتی آلمان از این قاعده مستثنا است.»

سفارت آمریکا در برلین سال‌ها، مکالمات تلفنی مرکل را شنود می‌کرد. در چارچوب این عملیات جاسوسی، هم‌چنین گفت‌وگوهایی که در محوطه‌ ساختمان‌های دولتی آلمان در جریان بود، نیز ضبط و شنود می‌شد.

جاسوسی علیه سازمان‌های غیر دولتی

اشپیگل آنلاین هم‌چنین می‌نویسد که دامنه‌ی عملیات جاسوسی سرویس اطلاعاتی آلمان تنها به نهادهای دولتی و حکومتی محدود نمی‌شده، بلکه ارتباطات سازمان‌ها و انجمن‌های غیرانتفاعی را نیز دربرمی‌گرفته است: Care International, Oxfam و کمیته‌ی جهانی صلیب سرخ در ژنو، از جمله‌ی این تشکیلات بوده است.

به گزارش اشپیگل آنلاین، افزون بر این اسامی بسیاری از سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های خارجی در آلمان نیز در فهرست جاسوسی سرویس اطلاعای آلمان درج شده است. بر این اساس، تمام مکالمات و مراوداتی که از طریق تلفن، فاکس یا پست الکترونیکی در دفتر نمایندگان آمریکا، فرانسه، بریتانیا، سوئد، پرتغال، سوئیس و واتیکان صورت می‌گرفته، شنود و کنترل می‌شده است.

ساختمان مرکزی سرویس اطلاعاتی آلمان در برلین

ساختمان مرکزی سرویس اطلاعاتی آلمان در برلین

همکاری‌های سرویس اطلاعاتی آلمان با آژانس امنیت ملی آمریکا

چندی پیش روزنامه آلمانی "زوددویچه" و فرستنده‌های NDR و WDR این کشور گزارش دادند که سرویس اطلاعاتی آلمان سال‌های متمادی به آژانس امنیت ملی آمریکا کمک ‌کرده و مکالمات شنود‌شده‌ مقامات بلندپایه‌ وزارت امور خارجه‌ فرانسه و دفتر ریاست جمهوری این کشور در پاریس و هم‌چنین شنودهای مسئولان کمیسیون‌های اتحادیه‌ی اروپا در بروکسل را در اختیار این آژانس گذاشته است. گفته می‌شود که این اقدامات از طریق تاسیسات شنود در "باد آیبلینگ" واقع در شمال ایالت بایرن آلمان صورت گرفته است. منبع خبری رسانه‌های یادشده، "تحقیقات داخلی از سرویس اطلاعاتی آلمان و دفتر صدراعظم این کشور"، عنوان شده است.

عملیات جاسوسی هدفمند

در گزارش‌ روزنامه آلمانی "زوددویچه" و فرستنده‌های NDR و WDR هم‌چنین آمده که در این چارچوب "عملیات جاسوسی اقتصادی هدفمندی" نیز به‌طور پراکنده صورت گرفته، ولی ابعاد آن گسترده نبوده است. "هدف" این عملیات، اغلب شناسایی شرکت‌هایی عنوان شده که ایالات متحده‌ آمریکا علیه آن‌ها در صدد دستیابی به مدارک و شواهدی در جهت اثبات انجام معاملات و صادرات غیرقانونی این شرکت‌ها بوده است.

مجله‌ی آلمانی "اشپیگل" در نخستین افشاگری‌های خود در این زمینه نوشت که از جمله هدف‌های جاسوسی مشترک سرویس اطلاعاتی آلمان و آژانس امنیت ملی آمریکا، کنسرن تسلیحاتی EADS و نیز شرکت هلیکوپترسازی Eurocopter بوده‌ است.

منبع: http://goo.gl/rAR99p