تهدید به مرگ مخالفان نئونازی‌ها در آلمان

تهدید به مرگ مخالفان نئونازی‌ها در آلمان

در آلمان کسانی هستند که تهدید به مرگ شده‌اند چون علیه نئونازی‌ها فعالیت می‌کنند. نه تنها سیاستمداران آلمانی، بلکه در اغلب موارد فعالان مدنی‌ که به پناهجویان کمک می‌کنند با تهدیدهای راست‌گرایان افراطی روبرو شده‌اند.

در آلمان کسانی هستند که تهدید به مرگ شده‌اند

در آلمان کسانی هستند که تهدید به مرگ شده‌اند

بر روی دیواری کلمه Hass به معنای "نفرت" نوشته شده، دو حرف آخر این کلمه "اس‌اس" با رسم‌الخطی نگاشته شده که یادآور پرچم نیروی اس‌اس (گردان حفاظتی) دوره دیکتاتوری ناسیونال‌سوسیالیست‌ها در آلمان باشد

مدتی است که بودو راملوو، رئیس هیأت وزرای ایالت تورینگن آلمان، از طریق پست، ای‌میل یا فیس‌بوک، پیام‌های تهدیدآمیز دریافت می‌کند. این سیاستمدار حزب چپ آلمان می‌داند که تلاش او برای اسکان دادن پناهجویان در تورینگن باعث شده عده‌ای با او دشمنی کنند. راملوو می‌گوید: «من طرف پناهجویان هستم و این تهدیدها نمی‌توانند مرا تحت تأثیر قرار دهند.»

راملوو تنها سیاستمداری نیست که بارها از سوی دشمنان پناهجویان در آلمان مورد تهدید قرار گرفته است. او اشاره می‌کند به این‌که راست‌گرایان افراطی به‌تازگی یک اقامتگاه پناهجویان را در "تروگلیتس" واقع در ایالت زاکسن-آنهالت به آتش کشانده بودند. شهردار تروگلیتس پس از این ماجرا از مقام خود استعفا کرد و گفت احساس می‌کند از پشتیبانی لازم برای ادامه کارش برخوردار نیست. در این میان پلیس مسئولیت حفاظت از شهرداری تروگلیتس را بر عهده گرفته است.

جو متشنج

پلیس آلمان برای چندین هفته مسئولیت حفاظت از جان لوتس ترومپر، شهردار ماگدبورگ، مرکز ایالت زاکسن-آنهالت را نیز بر عهده داشت. در آغاز ماه گذشته (مارس) سه نامه به دفتر این سیاستمدار سوسیال دموکرات ارسال شده بود که بر آن‌ها علامت اس‌اس و صلیب شکسته (نمادهای حکومت دیکتاتوری ناسیونال سوسیالیست هیتلر) دیده می‌شد و در آن ترومپر را تهدید به مرگ کرده بودند.

شهردار ماگدبورگ به دویچه وله می‌گوید: «این نخستین بار بود که چنین چیزی را تجربه می‌کردم.» او می‌افزاید: «به نظر می‌رسد که این قضیه با بحث جاری درباره پگیدا (اروپایی‌های میهن‌پرست علیه اسلامی‌شدن مغرب‌زمین) و جنبش‌های شبیه آن علیه پناهجویان و اسلام در ارتباط باشد که در حال حاضر در شهرهای بزرگ شرق آلمان شاهد آن هستیم.» به گفته ترومپر، خشونت علیه تک تک افراد بازتابی است از جو متشنجی که در خیابان‌ها دیده می‌شود.

بودو راملوو، رئیس هیأت وزرای ایالت تورینگن

بودو راملوو، رئیس هیأت وزرای ایالت تورینگن

بودو راملوو، رئیس هیأت وزرای ایالت تورینگن نامه‌های تهدیدآمیز دریافت کرده است

ترومپر همه نامه‌های تهدیدآمیز علیه خود را تحویل پلیس داده است. به گفته شهردار ماگدبورگ، پلیس توانسته هویت نویسنده نامه‌ها را کشف کند و هم اکنون تحقیق در این زمینه در جریان است. ترومپر می‌گوید امیدوار است که این مورد به خوبی بررسی و پی‌گیری شود و افکار عمومی از آن آگاهی پیدا کند، "چون ما نمی‌توانیم چنین چیزی را در جامعه تحمل کنیم".

هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان نیز دوشنبه (۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین) سخنانی مشابه را بر زبان آورد. ماس گفت: «وقتی به مرزهای آزادی بیان تجاوز شود، باید چنین جرائمی را با قاطعیت تمام تحت تعقیب قرار داد.» حتی اگر محل انتشار آن‌ها شبکه‌های اجتماعی باشد. به نظر شهردار ماگدبورگ، اینترنت باعث شده که شمار موارد آزار و تهدید به مرگ سیاستمداران از سوی افراد ناشناس افزایش پیدا کند، چون این افراد کمتر احساس ترس می‌کنند.

تهدیدهای هر روزه

در برابر اما آنته کاهان، از فعالان بنیاد آمادئو آنتونیو، می‌گوید که تقریبا هر روز با نامه‌های تهدیدآمیز نئونازی‌ها سر و کار دارد. به گفته کاهان، بیش از بیست سال است که فعالان مدنی بخصوص در شهرهای بزرگ شرق آلمان می‌کوشند با وجود این تهدیدها به پناهجویان کمک کنند.

اقامتگاه پناهجویان در تروگلیتس را راست‌گرایان افراطی به آتش کشیدند

اقامتگاه پناهجویان در تروگلیتس را راست‌گرایان افراطی به آتش کشیدند

اقامتگاه پناهجویان در تروگلیتس را راست‌گرایان افراطی به آتش کشیدند

آنته کاهان به دویچه وله می‌گوید: «من چندان نگران سیاستمداران نیستم، چون آن‌ها امکان حفاظت از جان خود و خانواده خود را دارند.» وی ادامه می‌دهد: «وقتی حتی سیاستمداران چنین نامه‌های تهدیدآمیزی را جدی می‌گیرند و احساس ترس می‌کنند، پس آن پناهنده‌‌ای که شب‌ها پایین پنجره اتاقش افرادی با کوکتل مولوتف ایستاده‌اند، چه بگوید؟ یا فعالان مدنی گروه‌هایی که علیه راست‌گرایان افراطی مبارزه می‌کنند چه کنند که عکس‌شان در اینترنت منتشر می‌شود در حالی‌که زیرش نوشته شده باید کشته شوند؟» کاهان می‌گوید که خود او همیشه تهدیدها را نادیده گرفته است.

"وضعیت غیرقابل تحمل"

یک سخنگوی دولت آلمان دوشنبه (۱۳ آوریل) اعلام کرد که اقدامات امنیتی برای حفاظت از جان بودو راملوو، رئیس هیأت وزرای ایالت تورینگن، "همواره متناسب با وضعیت" به عمل می‌آید. این سخنگو توضیح بیشتری در این باره نداد.

شهردار ماگدبورگ می‌گوید که حفاظت پلیس برایش "تا حدی آرامش‌بخش" است. ترومپر می‌افزاید: «طبیعی است که ما نمی‌توانیم برای حفاظت از جان هر شهردار یا نیروی داوطلبی پلیس را به کار بگیریم. این وضعیت در درازمدت غیر قابل تحمل است.» به گفته ترومپر، سیاستمداران نمی‌توانند در چنین وضعیتی به وظایف خود عمل کنند. از این رو وی امیدوار است که همه جامعه آلمان نشان دهد که نمی‌خواهد جو تحریک و تهدید را بپذیرد.

همچنین بودو راملوو با نظر به تهدید به مرگ علیه خود می‌گوید که زمان آن است که دموکرات‌ها از هم حمایت کنند.