تلاشی تازه برای آزادی حشیش و ماری‌جوانا در آلمان

تلاشی تازه برای آزادی حشیش و ماری‌جوانا در آلمان

در آلمان تولید و مصرف حشیش و ماری‌جوانا ممنوع است. تاکنون کارشناسان اجتماعی و اقتصادی و حزب سبزها خواهان رفع این ممنوعیت بودند. اکنون سخنگوی حزب محافظه‌کار دموکرات مسیحی آلمان هم به جمع آنان پیوسته است.

تلاشی تازه برای آزادی حشیش و ماری‌جوانا در آلمان

تلاشی تازه برای آزادی حشیش و ماری‌جوانا در آلمان

بر اساس گزارش شبکه یک رادیو تلویزیون آلمان، یوآخیم فایفر، سخنگوی حزب محافظه‌کار دموکرات مسیحی و دیتر یانسک، سخنگوی حزب سبزهای آلمان در بیانیه مشترکی خواهان آزادی مصرف حشیش و ماری جوانا شده‌اند.

حزب سبزها چند سال است برای رفع ممنوعیت این مواد، که از نوع خاصی از گیاه شاهدانه تولید می‌شوند، تلاش می‌کند، اما آنچه که تازگی دارد، برخورد باز بزرگ‌ترین حزب محافظه‌کار آلمان با این گونه مواد مخدر است.

فایفر و یانسک معتقدند که سیاست دولت مبنی بر مجرم‌شناختن افرادی که حشیش یا ماری جوانا تولید یا مصرف می‌کنند، موفق نبوده و اکنون زمان آن فرارسیده است که با آزادکردن این مواد مخدر، هم بازار آن را کنترل کرد و هم جلوی منافع اقتصادی سرشار قاچاقچیان راگرفت.

بیشتر بخوانید: کشاورزان با آرپی‌جی از "پایتخت حشیش اروپا" دفاع کردند

دو سیاستمدار تاکید کرده‌اند که به جای اینکه جوانان مصرف‌کننده را متهم به اعمال جنایی کنیم، بهتر است که با ایجاد شرایط بهتر و بالابردن هزینه اقداماتی که می‌توانند از روآوردن جوانان به موادمخدر جلوگیری کنند، با مصرف‌کنندگان جوان این مواد دیالوگ عمیق‌تری برقرار کنیم.

در بیاینه مشترک این دو سیاستمدار آمده است که دولت آلمان سالانه بین یک تا دو میلیارد یورو صرف تعیقب و دستگیری مصرف‌کنندگان حشیش و ماری‌جوانا می‌کند.

مالیات بردرآمد حشیش

به گفته سخنگویان احزاب دموکرات مسیحی و سبزها، اگر بازار این مواد مخدر از دست قاچاقچیان خارج و به دولت واگذار شود، می‌توان سالانه تا دو میلیارد یورو مالیات از این بابت کسب کرد و بخشی از این درآمد را برای اقدامات پیشگیرانه هزینه نمود.

مزرعه یک نوع شاهدانه خاص در مراکش که از آن حشیش و ماری‌جوانا تولید می‌شود

مزرعه یک نوع شاهدانه خاص در مراکش که از آن حشیش و ماری‌جوانا تولید می‌شود

دو نماینده پارلمان آلمان در بیانیه خود به موففیت‌ کشورهایی که در آن‌ها تولید و مصرف مشتقات گیاه شاهدانه آزاد است اشاره کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: تورهای ویژه ماری‌جوانا، کسب و کار جدید در ایالت کلرادو

پیش از این کارشناسان آلمانی ضمن تاکید بر منافع اقتصادی آزاد کردن حشیش، بارها تاکید کرده‌اند که روشنگری از ممنوعیت و فشار بر مصرف‌کنندگان مؤثرتر است.

آخرین بار میشائیل هوتر، رئیس انستیتوی اقتصادی آلمان در کلن در ماه آوریل امسال ضمن گفت‌وگو با نشریه "هفته اقتصادی" تاکید کرد، تمامی شواهد بیانگر این واقعیت هستند که آزادی حشیش و ماری‌جوانا «از هر جهت بهتر از ممنوعیت آن است».

یوستوس هاوکپ، استاد علوم اقتصادی نیز به این نشریه گفت: «دلیلی علیه آزادسازی حشیش وجود ندارد و ممنوعیت آن با مقتضیات زمانه سازگار نیست».

"سیاستی شکست‌خورده"

حزب سبزها در ماه مارس سال جاری طرحی برای کنترل تولید و مصرف حشیش و ماری‌جوانا به پارلمان عرضه کرد. اما موضع‌گیری‌های منفی نمایندگان احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی و سوسیال دموکرات در زمینه رفع ممنوعیت از این گونه مواد مخدر بیانگر آن است که این طرح رای کافی نخواهد آورد.

جم ازدمیر، رهبر حزب سبزها، در گفت‌وگو با اشپیگل آنلاین ضمن برشمردن پیامدهای منفی ممنوعیت حشیش و ماری‌جوانا، برخورد احزاب بزرگ آلمان با مصرف این مواد مخدر را "ایدئولوژیک" خواند. به اعقتاد او سیاست دولت آلمان در زمینه پیش‌گیری از مصرف حشیش و ماری‌جوانا شکست‌ خورده است.