تظاهرات در درسدن آلمان به مناسبت دومین سالگرد تاسیس پگیدا

در دومین سالگرد تاسیس جنبش خارجی‌ستیز و ضداسلامی پگیدا (اروپایی‌های مهین‌پرست علیه اسلامی شدن غرب) هزاران نفر در شهر درسدن آلمان دست به تظاهرات زدند. شمار زیادی از مردم آلمان اسلام را یک دین خطرناک ارزیابی می‌کنند.

تظاهرات در درسدن آلمان

تظاهرات در درسدن آلمان

آغاز فعالیت جنبش خارجی‌ستیز و ضداسلامی پگیدا (اروپایی‌های مهین‌پرست علیه اسلامی شدن غرب) در بیستم ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی با یک راه‌پیمایی شبانه در شهر درسدن آلمان آغاز شد. این جنبش ضداسلامی و خارجی‌ستیز امروز نماد تنفر و تحریک افکار عمومی شده است.

روز یکشنبه (۲۵ مهر / ۱۶ اکتبر) هزاران نفر از راست‌گرایان افراطی دومین سالگرد تاسیس جنبش ضداسلامی پگیدا را در تجمعی در شهر درسدن جشن گرفتند. گفته می‌شود حدود پنج هزارنفر در این تظاهرات شرکت کرده‌اند.

این مراسم با تظاهرات مخالفان پگیدا همراه بود. یک گروه ناظر اعلام کرده که شمار مخالفان حدود ۱۳۰ نفر بوده‌ است. پلیس آلمان که به صورت تقویت شده این مراسم را زیر نظر داشت، اعلام کرده است که در این تظاهرات حادثه‌ای رخ نداده است.

به نظر می‌رسید که دومین سالگرد تاسیس جنبش ضداسلامی پگیدا روز دوشنبه برگزار شود، اما به خاطر مراسمی که شهرداری شهر درسدن در این روز در مخالفت با جنبش پگیدا برگزار می‌کند، تظاهرات برای این سالگرد در روز یکشنبه صورت گرفت.

دوسال تجربه اسلام‌ستیزی و خارجی‌ستیزی

در ماه‌های پس از تاسیس پگیدا همواره هزاران نفر در مراسم مختلف این جنبش شرکت کردند. اوج اعتراض هواداران این جنبش در سالروز وحدت دو آلمان در روز دوشنبه (۱۲ مهر / ۳ اکتبر) سال جاری بود که در شهر درسدن برگزار شد.

در این روز صدها تظاهرکننده که بیشترشان طرفداران جنبش ضداسلامی پگیدا بودند، شعارهای ضددولتی سر دادند. تظاهرکنندگان از جمله شعار می‌دادند: "خائنان به مردم"، "گم شوید"، "رسانه‌های دروغ‌پرداز" و "مرکل باید برود".

شبکه‌ی اروپایی پگیدا

جنبش ضداسلامی پگیدا مدت‌هاست که در دیگر کشورهای اروپایی نیز جای خود را باز کرده است. ۱۳ کشور اروپایی روز ششم فوریه سال جاری (۲۰۱۶) شاهد برپایی تظاهرات گسترده‌ی جنبش ضداسلامی و ضدپناهجویی پگیدا بودند.

در این روز شبکه‌ی اروپایی پگیدا با شعار مبارزه با "مهاجرت گسترده و روند اسلامی‌شدن غرب" گردهمایی‌های وسیعی را در شهرهای درسدن، آمستردام، تارتو، ورشو، کراکاو، براتیسلاوا، برمینگهام، بوردو و چند شهر دیگر اروپا برگزار کردند.

به گفته‌ی گردانندگان این تظاهرات، شاخه‌ها‌ی این شبکه در کشورهای اروپای شرقی فعال‌تر از دیگر بخش‌ها عمل می‌کنند و در نتیجه حضور هواداران در این شهرها چشم‌گیرتر است.

تاتیانا فسترلینگ، یکی از سازمان‌دهندگان و سیاست‌مداران آلمانی این جنبش، در این رابطه گفته است: «مقابله با اسلامی‌شدن اروپا مسئله‌ی همه ماست.»

احزاب راست‌گرا در پارلمان اتحادیه‌ی اروپا در صدد گسترش سیاست‌های ضدپناهجویی و اسلام‌ستیزانه‌ی خود در این نهاد هستند.

مارین لوپن و خرت ویلدرز، رهبران احزاب راست‌گرا و ضد اتحادیه‌ی اروپا در فرانسه و هلند توانستند پس از انتخابات ۲۰۱۴ پارلمان اروپا، با اشغال کرسی‌های متعدد و تشکیل یک جبهه‌ی واحد با ۳۸ نماینده‌ی ‌راست افراطی فراکسیونی قوی در این پارلمان ایجاد کنند و با عنوان "اروپای مردم و آزادی" امکانات مالی و تبلیغاتی بیشتری به خود اختصاص دهند.

عوامل موثر در اسلام‌ستیزی

نتایج آخرین تحقیق بنیاد برتلزمان در باره دیدگاه‌ها و احساسات آلمانی‌ها و مسلمانانی که در آلمان زندگی می‌کنند نسبت به یکدیگر، نشان می‌دهد که عدم پذیرش اسلام در آلمان در حال رشد است. از هر دو نفر، یک نفر دین اسلام را خطرناک توصیف می‌کند.

مخالفان جنبش پکیدا در بخش قدیمی شهر تجمع کرده بودند

مخالفان جنبش پکیدا در بخش قدیمی شهر تجمع کرده بودند

بر این مبنا عدم پذیرش اسلام بیش از همه در میان افرادی دیده می‌شود که از زندگی خود ناراضی هستند. به نظر می‌رسد که اسلام جایی برای فرافکنی ترس‌ها و نگرانی‌های آنان شده است.

در مناطقی از آلمان که شمار مسلمانان در آن زیاد نیست، میزان عدم پذیرش اسلام بیشتر است. این تناسب را می‌توان در مقایسه ایالت‌های آلمان نیز مشاهده کرد: یک سوم جمعیت مسلمانان آلمان در ایالت "نوردراین وستفالن" زندگی می‌کنند. در این ایالت ۴۶ درصد شهروندان احساس خطر می‌کنند.

در ایالت زاکسن که شمار مسلمانان اندک است، جنبش پگیدا بیشترین شمار طرفداران خود را دارد و ۷۸ درصد ساکنان این ایالت احساس خطر می‌کنند.

سن و سال نیز در تصویری که افراد از اسلام دارند موثر است. ۶۰ درصد آلمانی‌های بالای ۵۴ سال اسلام را خطرناک می‌بینند. اما فقط ۳۹ درصد جوانان ۱۶ تا ۲۵ ساله اسلام را خطرناک ارزیابی کرده‌اند.

مسلمانانِ آلمان

در آلمان حدود ۴ میلیون مسلمان زندگی می‌کنند.

۷۴ درصد مسلمانان آلمان که اکثرا ترک‌تبارند پیرو اسلام سنی هستند.

۱۳ درصد مسلمانان آلمان که اکثرا ترک‌تبارند پیرو مذهب علوی هستند.

شیعیان ۷ درصد جمعیت مسلمانان آلمان را تشکیل می‌دهند.

منبع : https://goo.gl/3DB253