تصویب تغییرات گسترده در قوانین پناهندگی آلمان

تصویب تغییرات گسترده در قوانین پناهندگی آلمان

بسته تغییرات گسترده در قوانین پناهندگی که توسط وزارت کشور آلمان تهیه شده بود در پارلمان این کشور به تصویب رسید. یکی از هدف‌های این تغییرات اخراج سریع‌تر پناه‌جویانی است که تقاضای پناهندگی آنها رد می‌شود.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در میان وزیران کشور و دارایی در پارلمان این کشور

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در میان وزیران کشور و دارایی در پارلمان این کشور

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان و بسیاری از سیاست‌مداران این کشور، موج عظیم پناه‌جویان در ماه‌های گذشته را "چالش بزرگی" خوانده‌اند که ساماندهی آن، از جمله نیازمند بازنگری در قوانین موجود است.

پیشنهادهای وزارت کشور برای بازنگری در قوانین پناهندگی آلمان روز پنج‌شنبه (۱۵ اکتبر/ ۲۳ مهر) در پارلمان فدرال (بوندس‌تاگ) به بحث گذاشته شد و با رأی اکثریت نمایندگان به تصویب رسید.

بر اساس گزارش‌ها در این نشست ۴۷۵ نماینده به بسته پیشنهادی وزارت کشور رأی موافق و ۶۸ نماینده رأی مخالف دادند. ۵۶ نماینده نیز به این بسته رأی ممتنع داده‌اند.

افزایش و شتاب اخراج پناه‌جویان

کوتاه کردن زمان رسیدگی به درخواست پناهندگی پناه‌جویان و اخراج سریع‌تر کسانی که تقاضای پناهندگی آنها رد شده، از جمله تغییراتی است که در پارلمان فدرال آلمان به تصویب رسید.

سخت‌گیری بیشتر در مورد کسانی که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده و جایگزینی کمک‌های نقدی با مواد غذایی و وسائل مورد نیاز متقاضیان پناهندگی در اقامت‌گاه‌های موقت از دیگر نکاتی است که قانون‌گذاران بر سر آن به توافق رسیده‌اند.

همچنین مطابق قوانین جدید کسانی که با تقاضای پناهندگی آنها موافقت نشده، اما از ترک آلمان خودداری می‌کنند از دریافت هرگونه کمک‌های اجتماعی محروم خواهند شد.

در قانون جدید پناهندگی، سه کشور دیگر حوزه بالکان (آلبانی، کوزوو و مونته‌نگرو) به مجموعه "کشورهای مبدأ امن" اضافه شده‌اند.

با این حساب شهروندان این سه کشور از آنجا که در کشورشان "تعقیب سیاسی و مجازات‌های غیرانسانی" وجود ندارد، تقریبا امکانی برای پناهنده شدن به آلمان ندارند و اخراج آنها می‌تواند با سرعت بیشتری انجام شود.

گسترده‌ترین تغییرات از دهه ۹۰

به موازات این محدودیت‌ها، بر اساس قوانین جدید امکان جذب شدن در جامعه برای آن دسته از پناه‌جویانی که احتمال موافقت با تقاضای پناهندگی‌شان بیشتر است، با اقدام‌هایی نظیر افزایش دوره‌های آموزش زبان بهتر خواهد شد.

هدف از بخش دیگری از تغییرات در قانون یادشده، بهبود وضعیت نوجوانانی است که بدون همراه به آلمان پناهنده می‌شود. قرار است با اجرایی شدن قانون جدید تمام ایالت‌های آلمان در پذیرش این دسته از پناه‌جویان همکاری کنند.

توماس دمزیر، بسته پیشنهادی وزارت کشور را "بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین تغییرات در قوانین پناهندگی آلمان از دهه ۹۰ میلادی" خوانده است.

قرار است قانون جدید پناهندگی فردا در "بوندس‌رات" (مجلس متشکل از نمایندگان دولت‌های ایالتی) بررسی و پس از تصویب نهایی، از حدود دو هفته بعد (اول نوامبر) به اجرا گذاشته شود.

انتظار می‌رود این شورا نیز با تغییرات پیشنهادی موافقت کند. کابینه دولت ائتلافی آلمان ۲۹ سپتامبر پس از رایزنی با نمایندگان ۱۶ ایالت، بسته پیشنهادی تغییر قانون پناهندگی را تصویب کرده بود.

انتقاد از "اقامت پادگانی"

یکی دیگر از تدبیرهای جدید وزارت کشور افزایش زمان اقامت پناه‌جویان در اقامت‌گاه‌های موقت اولیه از سه ماه کنونی به شش ماه است.

با این تدبیر قرار است مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی پناه‌جویان در دوران اقامت‌شان در این اقامت‌گاه‌ها به پایان برسد و کار اخراج کسانی که تقاضای آنها رد شده آسان شود.

مطابق قانون جدید، برای جلوگیری از فرار و پنهان شدن احتمالی کسانی که تقاضای پناهندگی آنها رد شده، نتیجه بررسی پرونده این دسته از پناه‌جویان زمانی به اطلاع آنها می‌رسد که مقدمه اخراج‌شان فراهم شده باشد.

در قانون جدید شهروندان کشورهای حوزه بالکان می‌توانند در صورت داشتن قرارداد کار یا کارآموزی معتبر، به عنوان مهاجر وارد آلمان شوند، به شرط این که دو سال قبل از ورود از کمک‌های ویژه پناه‌جویان استفاده نکرده باشند.

برخی نهادهای مدنی و تشکل‌های حامی حقوق پناهندگان از بخش‌هایی از قانون جدید به شدت انتقاد می‌کنند و دوره شش ماهه اسکان پناه‌جویان در اقامت‌گاه‌های موقت را "اقامت پادگانی" می‌خوانند.

این تشکل‌ها اقامت طولانی در اقامت‌گاه‌ها را مانع جذب بهتر و سریع‌تر پناه‌جویان در جامعه آلمان می‌دانند. این در حالی است که وزارت کشور معتقد است تغییرهایی که مجلس به تصویب رساند راه ادغام پناهندگان با جامعه میزبان را هموارتر از گذشته می‌کند.

منبع: http://goo.gl/vyK45G