تشبیه وزیر دارایی آلمان در مورد پناهجویان انتقادبرانگیز شد

تشبیه وزیر دارایی آلمان در مورد پناهجویان انتقادبرانگیز شد

وزیر دارایی آلمان گفته است که موج پناهجویی به سوی این کشور می‌تواند تبدیل به "یک بهمن" شود. چهره‌های سیاسی آلمان به کار بردن این تشبیه را نکوهش کرده و آن را "ریختن آبی بر آسیاب راستگرایان افراطی" خوانده‌اند.

تشبیه وزیر دارایی آلمان در مورد پناهجویان انتقادبرانگیز شد

تشبیه وزیر دارایی آلمان در مورد پناهجویان انتقادبرانگیز شد

از نظر وزیر دارایی آلمان موج پناهجویی که اینک به سوی این کشور و اتحادیه اروپا سرازیر شده می‌تواند به سرعت تبدیل به "یک بهمن" شود و شرایط دشواری را ایجاد کند.

ولفگانگ شویبله گفته است که نمی‌تواند بگوید "آیا این بهمن اکنون به دره نشسته یا هنوز در حال سرازیر شدن است"، اما فشاری که موج جدید پناهجویی بر روی اتحادیه اروپا وارد کرده، تنها می‌تواند در حرکتی متحدانه از سوی اروپا رفع شود. به اعتقاد وی در غیر اینصورت "برای همگی‌مان بد می‌شود."

شویبله تأکید کرده که آلمان نمی‌تواند به تنهایی این مشکل را حل کند.

در این میان شماری از سیاستمداران آلمانی نسبت به اظهار نظر شویبله و مقایسه پناهجویان با یک فاجعه طبیعی اعتراض کرده‌ و به او تاخته‌اند.

یاسمین فهیمی، دبیر کل حزب سوسیال دمکرات، گفته است: «این مقایسه کاملا نابجا و تحقیرآمیز است.» وی پناهجویان را انسان‌هایی توصیف کرده که از "جنگ و قحطی گریخته‌اند و حق‌شان نیست که با یک فاجعه طبیعی مقایسه شوند."

فهیمی دلیل اصلی گریز پناهجویان را بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، خوانده و با نام بردن از وی به عنوان "حاکمی مستبد" ادامه داده است: «آقای شویبله در راستای این تجزیه و تحلیل بدو‌ن تفکر خود، نباید این نکته را دور از نظر بدارد.»

یاسمین فهیمی در همین حال گزارش‌ها در مورد نامشخص بودن تعداد کنونی پناهجویان در آلمان را تأیید کرده است. فهمیمی این موضوع را با توجه به روند کند کنونی ثبت مهاجران در آلمان "چندان تعجب‌برانگیز" ندانسته است.او گفته است که با توجه به این وضعیت تمامی آمار و ارقام در شرایط فعلی تنها حدس و گمان هستند.

هایکو ماس، وزیر دادگستری، نیز با انتقاد از شویبله گفته است: «انسان‌های در رنج، فاجعه طبیعی نیستند.» وی در گفتگویی با "اشپیگل آنلاین" اظهار داشته، بحث در مورد نحوه برخورد با پناهجویان در کشور باید با ملاحظه صورت بگیرد: «هیچ کس نباید در مورد مشکلات سکوت کند یا سعی در لاپوشانی آنان داشته باشد. اما در عین حال هیچ‌کس هم نباید با کلماتش نفت روی آتش بریزد.»

"پناهجویان، تف سربالای سیاستی نابخردانه"

برند ریکسینگر، رئیس حزب چپ‌ها، نیز اظهارات شویبله را به شدت نقد کرده است. او در گفتگو با خبرگزاری آلمان عنوان کرده: «اگر بخواهیم روی همین موج تشبیه باقی بمانیم، باید گفت که میلیون‌ها پناهجو مثل تف سربالای یک سیاست نابخردانه هستند، که آتش جنگ را برافروخته، ویرانی به بار آورده و زیربناهای اصلی زندگی را تخریب کرده است.»

گونتر بورکهارت، رئیس سازمان Pro Asyl نهادی امدادی برای پناهجویان، نیز گفته‌های وزیر دارایی آلمان را به "ریختن آبی در آسیاب راستگرایان افراطی" تشبیه کرده است.

مشکل وضعیت امدادرسانی به پناهجویان در آلمان با فرارسیدن فصل سرما ابعاد دیگری به خود گرفته است. روزنامه "دی ولت" با استناد به نامه‌ای از سوی حزب سوسیال دمکرات گزارش داده است که این حزب خواستار فراخوان به خدمت آن دسته از سربازان ارتش و نیز کارمندان رسمی دولت شده که زودتر از موعد مقرر بازنشسته شده‌اند.

حزب سوسیال دمکرات همچنین خواسته تا از نیروی داوطلب ارتش کمک گرفته شود. در حال حاضر هزاران سرباز ارتش در بخش امدادرسانی به پناهجویان به کار گرفته شده‌اند.

منبع: http://goo.gl/rxc2kb