تأکید آلمان بر ضرورت سهمیه‌بندی اجباری پناهجویان در اتحادیه اروپا

تأکید آلمان بر ضرورت سهمیه‌بندی اجباری پناهجویان در اتحادیه اروپا

به گفته وزیر خارجه آلمان در صورت ادامه مخالفت برخی کشورهای اروپای شرقی با پذیرش پناهجویان، سهمیه‌بندی اجباری برقرار خواهد شد. او هشدار داد که وضعیت کنونی مغایر همبستگی اروپایی بوده و نمی‌تواند مدت زیادی ادامه یابد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امورخارجه آلمان اعلام کرد که کشورش مایل به برقراری سهمیه‌بندی در اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجویان است.

او تصریح کرد که آلمان در صورت مخالفت برخی کشورهای عضو از اهرم‌های فشار خود استفاده خواهد کرد تا تقسیم‌بندی عادلانه‌ای برای اقامت پناهجویان در اروپا فراهم شود.

اشتاین‌مایر همچنین تأکید ورزید که کشورهای آلمان، اتریش، ایتالیا و سوئد نمی‌توانند "به تنهایی بار و مسئولیت بحران پناهجویی را بر عهده گیرند." به گفته او رویکرد کنونی برخی از کشورها مغایر با روح "همبستگی" در اتحادیه اروپاست.

وزیر امورخارجه آلمان در مصاحبه‌ای که در روز جمعه (۱۸ سپتامبر) در روزنامه "پاساوئر نویه پرسه" منتشر شد، گفت: «اگر راه دیگری نیابیم، باید بطور جدی این موضوع را مد نظر قرار دهیم که از طریق مکانیزم رأی اکثریت اعضای اتحادیه اروپا به نتیجه برسیم.»

تا کنون مصوبات اتحادیه اروپا با توافق آرای همه اعضا شکل اجرایی به خود گرفته است. آرای کشورهای عضو صرف‌نظر از جمعیت، اهمیت یا توان اقتصادی دارای ارزشی برابر بوده‌اند.

کارشناسان سیاسی اظهارات اخیر اشتاین‌مایر را "هشداری جدی" خطاب به کشورهایی در اتحادیه اروپا می‌دانند که تا کنون از پذیرش پناهجویان به دلایل مختلف سر باز زده‌اند.

سرنوشت نامعلوم هزاران پناهجو در کشورهای اروپای جنوبی

سرنوشت نامعلوم هزاران پناهجو در کشورهای اروپای جنوبی

نشست سران اروپایی برای رسیدگی به بحران پناهجویی

در روز چهارشنبه آتی (۲۳ سپتامبر) قرار است که رهبران کشورهای اروپایی در بروکسل در نشستی فوق‌العاده درباره بحران پناهجویی رایزنی کنند.

در این نشست وضعیت (ثبات سیاسی، امنیتی، اقتصادی) کشورهای مبدا مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا معیار مشخص و یکسانی برای پذیرش پناهجویان در اتحادیه اروپا در دستور کار قرار گیرد.

قرار است که پیرامون تخصیص کمک‌های مالی به کشورهای همسایه سوریه یعنی ترکیه، لبنان و اردن که میزبان میلیون‌ها نفر آواره سوری هستند نیز تصمیم‌گیری شود.

پیش از نشست سران اروپایی وزیران کشور اتحادیه اروپا باید پیرامون مشکلات و موانع موجود دست به انجام کارهای مقدماتی و کارشناسانه بزنند.

به گفته‌ی ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، باید راهکارهایی را ایجاد کرد که در شرایط بحرانی بتوان گفت "چه کشوری، چه تعداد پناهجو" را در خاک خود خواهد پذیرفت.

تا کنون کشورهایی نظیر مجارستان، اسلواکی، جمهوری چک و لهستان با اجرای هر گونه سهمیه‌بندی برای پذیرش پناهجویان مخالفت کرده‌اند.

در نشست وزیران کشورهای اتحادیه اروپا قرار است که تصمیم‌گیری در باره بحران پناهجویی بر اساس اکثریت موثر و کمّی صورت گیرد. این اکثریت از طریق رای ۵۵ درصد کشورهای عضو که در مجموع ۶۵ درصد جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهند، حاصل می‌شود.

دیدارهای بین‌المللی اشتاین‌مایر

وزیر امور خارجه آلمان در روز جمعه (۱۸ سپتامبر) به ترکیه سفر خواهد کرد تا درباره بحران پناهجویی با مقامات این کشور گفت‌وگو کند. در حال حاضر ترکیه میزبان بیش از ۲/ ۱ میلیون آواره سوری است.

اشتاین‌مایر در این سفر حامل کمک‌هایی برای ترکیه است. آلمان پیش‌تر وعده‌داده بود که کمک‌های مالی خود به ترکیه برای نگهداری آواراگان را افزایش خواهد داد. وزیر امورخارجه آلمان در این سفر با احمد داووداغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز دیدار خواهد داشت.

وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه (۲۰ سپتامبر) نیز میزبان جان کری، همتای آمریکایی خود در برلین خواهد بود. قرار است که اشتاین‌مایر و کری درباره چگونگی نقش روسیه در سوریه رایزنی کنند.

نقش سازننده روسیه در سوریه و یافتن راه‌حلی برای این کشور جنگ‌زده می‌تواند بر روند حوادث تاثیری مثبت داشته باشد و از آوارگی بیشتر شهروندان سوری جلوگیری کند.