بحران پناهجویان محور پیام رئيس‌جمهور آلمان به مناسبت کریسمس

بحران پناهجویان محور پیام رئيس‌جمهور آلمان به مناسبت کریسمس

بحران پناهجویان جایی خاص را در پیام رئیس‌جمهور آلمان به مناسبت ایام کریسمس به خود اختصاص داد. یواخیم گاوک خواستار رسیدن به راه حل‌هایی شد که علاوه بر تطبیق با هنجارهای قومی یکپارچگی اجتماعی را به خطر نیاندازند.

واخیم گاوک، رئیس‌جمهور آلمان

واخیم گاوک، رئیس‌جمهور آلمان

یواخیم گاوک، رئيس‌جمهور آلمان مانند هر سال در پیامی فرا رسیدن ایام کریسمس را به مردم این کشور تبریک گفت.

رئيس‌جمهور آلمان مردم این کشور را خطاب قرار داد و گفت، کتاب مقدس مسیحیان روایت می‌کند که "رخدادهای کریسمس نشانگر دوستی خدا با انسان" است.

گاوک گفت: «زیباست که از این ‌انسان‌دوستی احاطه شویم. اما زیباتر آن است که این انسان‌دوستی را خود تجربه کنیم و به محیط پیرامونمان انتقال دهیم.»

پیش از آن گاوک از کسانی تقدیر کرد که چه به صورت داوطلبانه یا به عنوان شغل خود به غلبه بر بحران پناهجویان کمک کردند.

او افزود: «ما آن چه را که در چنته داریم نشان دادیم؛ از اراده نیک گرفته تا مهارت و گاهی هم هنرمان در اقدام‌های مبتکرانه.»

رئیس‌جمهور آلمان یادآور شد که بسیاری از داوطلبان خودجوش در یاری‌رسانی به پناهجویان، "چهره مهربان و انسانی یک کشور" شدند.

اختلاف عقیده جزوی از دمکراسی است

رئیس‌جمهور آلمان به "بحث‌های شدید عقاید مخالف" در کشور در رابطه با پناهجویان اشاره کرد و گفت: «چگونه باید با پناهجویانی که در این کشور مانده و آینده خود را جست‌وجو می‌کنند رفتار کنیم.»

یواخیم گاوک در پاسخ به این پرسش توصیه کرد: «تنها با بحث‌هایی باز و تبادل نظر می‌توانیم راه حل‌هایی را پیدا کنیم که دوامی درازمدت دارند و از حمایت اکثریت برخوردارند.»

گاوک یادآور شد که اختلاف نظر نه تنها با همزیستی منافات ندارد بلکه جزوی از دمکراسی به حساب می‌آید. به گفته او، اغلب این شهروندان فعال‌اند که مشکلات حل‌نشده را یادآور می‌شوند.

گاوک خاطرنشان ساخت که "خشونت و نفرت" در این مبحث جایگاهی ندارد و "آتش‌افروزی و حمله به انسان‌های بی‌دفاع" نه تنها احترام‌ را برنمی‌انگیزند بلکه شایسته مجازات‌اند.

رئيس‌جمهور آلمان افزود که اینک باید راه‌ حل‌هایی پیدا کرد که با "هنجارهای قومی" مطابقت داشته و "یکپارچگی اجتماعی را به خطر نمی‌اندازند"؛ راه حل‌هایی که "رفاه همه شهروندان را در نظر می‌گیرند، اما نیاز فوری آوارگان را نیز فراموش نمی‌کنند."

گاوک از شهروندان و سیاستمداران خواست که دست در دست هم از چیزی دفاع کنند که آلمان "آزاد و دمکراتیک را سزاوار زندگی و عشق می‌کند."

او گفت، در چنین محیطی است که افراد چه به صورت فردی و چه در قالب جامعه می‌توانند پیوسته تازه‌ها را کشف کرده و رشد کنند.

رئیس‌جمهور آلمان ادامه داد، چنین کشوری می‌تواند خود را در چالش‌هایی که پذیرفته بشناسد و ورزیده‌ شود.

ترس و ناامنی

رئیس‌جمهور آلمان سال ۲۰۱۵ را سالی پر از حادثه، خشونت، ترور و جنگ خواند؛ وقایعی که در اغلب مواقع ترس و ناامنی را برانگیختند. بحران‌هایی در پی هم اتفاق افتاد که بسیاری از آ‌ن‌ها دوامی طولانی‌مدت داشتند، نظیر بحران مالی، اختلاف‌های فزاینده در اتحادیه اروپا، بحث ‌بر سر آینده یونان، بحران‌های اوکراین، سوریه، افغانستان و مناطق آفریقایی روبرو با خطر تروریسم.

یواخیم گاوک در پایان از سربازان آلمانی مستقر در مناطق بحرانی که در "مبارز‌ه‌ای پرخطر با ریشه‌های تروریسم" شرکت دارند تقدیری ویژه به عمل آورد.

منبع: http://goo.gl/iqV1nb