بحث‌های فشرده بر سر “بسته دوم پناهندگی” در پارلمان آلمان

بحث‌های فشرده بر سر "بسته دوم پناهندگی" در پارلمان آلمان

"بسته دوم پناهندگی" که روز چهارشنبه (۳ فوریه / ۱۴ بهمن) توسط هیات دولت آلمان به تصویب رسیده بود، در پارلمان این کشور به بحث گذارده شد. موافقان و مخالفان به شدت بر سر مفاد آن به هم تاختند.

بحث‌های فشرده بر سر بسته دوم پناهندگی در پارلمان آلمان

بحث‌های فشرده بر سر بسته دوم پناهندگی در پارلمان آلمان

احزاب مخالف دولت در مجلس سراسری نمایندگان آلمان "بوندس تاگ" روز جمعه (۳۰ بهمن / ۱۹ فوریه) "بسته دوم پناهندگی" را که ائتلاف احزاب دمکرات مسیحی، سوسیال مسیحی و سوسیال دمکرات آلمان دو روز پیش‌تر تصویب کرده بودند، "غیرانسانی" ارزیابی کردند.

یکی از مهم‌ترین مفاد بسته قانونی، ایجاد اقامتگاه‌های ویژه برای آن دسته از پناهجویانی است که تقاضای پناهندگی‌شان رد می‌شود. این اقدام قرار است در رسیدگی سریع‌تر به پرونده آنها و اخراج‌شان از آلمان کمک کند.

این گروه کسانی هستند که از کشورهای "امن"، به ویژه از اروپای شرقی به آلمان پناه آورده‌اند. در "بسته دوم پناهندگی" از کشورهای الجزیره، تونس و مراکش نیز به عنوان کشورهای "امن" نام برده شده است.

یکی دیگر از نکات "بسته دوم پناهندگی" که با مخالفت شدید احزاب مخالف دولت روبرو شد، ممنوعیت پیوستن فامیل درجه یک به پناهجویانی است که در آلمان منتظر رسیدگی به پرونده پناهندگی‌شان هستند. خانواده درجه یک در آلمان شامل فرزند، همسر یا والدین می‌شود.

بخش مربوط به خانواده‌‌ در قانون جدید با ''حمایت‌های تکمیلی'' همراه شده است و در مورد پناهجویانی کاربرد دارد که دلایل قانع کننده‌ای برای پذیرش درخواست‌شان وجود ندارد، اما شرایط تهدید‌کننده زندگی در کشورشان امکان بازگرداندن آن‌ها را نمی‌دهد. پناهجویان در این حالت ابتدا اجازه اقامت یک ساله دریافت می‌کنند و این اقامت می‌تواند تمدید شود.

بسته‌ای "غیرقانونی، غیرمسیحی و غیراخلاقی"

اولا یلپکه، یکی از اعضای حزب چپ‌های آلمان در نخستین بررسی "بسته دوم پناهندگی" در بوندستاگ، آن را ظالمانه توصیف کرد. کنستانتین فون نوتس، معاون فراکسیون حزب سبزها در مجلس نمایندگان آلمان نیز آن را "اخراج مردم فریبانه" پناهجویان نامید.

دیتمار بارش، رئیس فراکسیون حزب چپ‌ها در مجلس نمایندگان آلمان در این باره گفت: «هر کودک پناهجو که در آلمان منتظر والدین خود است، شرایطی ناگوار دارد." او در ادامه گفت ایجاد محدودیت برای آمدن والدین کودکان پناهجو "غیرقانونی، غیرمسیحی و غیراخلاقی است».

دفاع از "بسته دوم پناهندگی"

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان، با دفاع از "بسته دوم پناهندگی"، بر ضرورت تصویب آن در شرایط کنونی تاکید کرد. او گفت: «آلمان کشوری دل‌رحم و قانونی باقی می‌ماند».

وزیر کشور آلمان، از طرح ممنوعیت پیوستن فامیل درجه یک به پناهجویانی که در آلمان منتظر رسیدگی به پرونده پناهندگی‌شان هستند، دفاع کرد و دلیل این اقدام را چنین خواند: «ما نمی‌خواهیم والدین، کودکان‌شان را با قبول خطرهای جانی به مهاجرت بفرستند تا از این راه امکانی برای مهاجرت خود بیابند.»

دیتمار بارش رئیس فراکسیون حزب چپ‌ها در مجلس نمایندگان آلمان

توماس دمزیر همچنین از طرح اخراج سریع متقاضیان پناهندگی متخلف در آلمان دفاع کرد و گفت کسی که به عنوان پناهجو به آلمان می‌آید باید قوانین این کشور را بپذیرد و پناهجویان متخلف اجازه اقامت خود را در آلمان از دست خواهند داد.

هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان، نیز در همین رابطه گفت دولت آلمان باید قوانینی کارا داشته باشد. او افزود برای افرادی که از حمایت آلمان سوءاستفاده می‌کنند تا اقدامات غیرقانونی انجام دهند "جایی نداریم".

منبع: http://goo.gl/LEMgwd