ایالت بایرن

بایرن

بایرن به آلمانی که در انگلیسی به آن باواریا می‌گویند، بزرگ‌ترین و جنوبی‌ترین ایالت در میان ایالات شانزده‌گانه کشور آلمان است. پایتخت آن شهر مونیخ با ۱٫۲ میلیون نفر سکنه جمعیت آن حدود ۱۲٫۱ میلیون نفر و مساحتش ۷۰٫۵۴۸ کیلومتر مربع است. این ایالت از جنوب همسایه اتریش و از شرق با جمهوری چک مرز مشترک دارد.

ایالت بایرن - آلمان

ایالت بایرن - آلمان

تاریخ

با سقوط امپراتوری مقدس روم در آلمان، بایرن توانست در سال ۱۸۰۶ بر طبق قرارداد صلح پرسن یک پادشاهی مستقل تشکیل دهد و در سال ۱۸۷۰ این کشور با سایر امارتهای آلمانی امپراتوری نوپای آلمان را تاًسیس کرد. پس از پایان جنگ جهانی دوم این ایالت تحت اشغال نیروهای آمریکائی قرار داشت و قانون اساسی جدید این ایالت در اول دسامبر ۱۹۴۶ به تصویب رسید و تا هنگام اتحاد دو آلمان باواریا بخشی از آلمان غربی (جمهوری فدرال آلمان) به شمار می‌رفت.

سیاست

حزب سوسیال-مسیحی آلمان (CSU) قوی‌ترین حزب در این منطقه‌است و از سال ۱۹۶۶ در این ایالت حکومت می‌کند. البته این حزب فقط مُنحصر به بایرن است و در هنگام انتخابات پارلمانی در ائتلافی مشترک با حزب دمکرات-مسیحی آلمان (CDU) قرار می‌گیرد و تحت عنوان اتحاد مسیحی لیست واحدی را ارائه می‌دهند. اتحاد مسیحی هم اکنون به همراه حزب سوسیال دمکرات دولت ائتلافی را در این کشور تشکیل داده‌است. ادموند اشتویبر از سال ۱۹۹۳ رهبری (CSU) و ریاست این ایالت را به عهده داشت. پس از او در سال ۲۰۰۸ هورست زی‌هوفر هم‌حزبی وی به این مقام دست‌پیدا کرد.

اقتصاد

بایرن در گذشته به کشاورزی و دامداری شناخته می‌شد اما از جنگ جهانی دوم تاکنون این ایالت به یک مرکز مدرن صنعتی در اروپا تبدیل شده‌است . اگرچه هنوز هم باواریا مهم‌ترین تهیه کننده غذای کشور است اما تنها یک درصد از نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارند. امروزه مهم‌ترین صنایع بایرن عبارت‌اند از: اتومبیل سازی ب‌ام‌و و آئودی لوازم الکتریکی والکترونیکی زیمنس. صنایع انتشاراتی و بیمه و توریست

علم

در بایرن ۹ دانشگاه ایالتی و تعدادی از مهم‌ترین مراکز علمی اروپا قرار دارد از جمله مرکز تحقیقاتی فیزیک پلاسما ی موسسه ماکس پلانک.

فرهنگ

باواریا صاحب بیش از ۱۱۰۰ موزه و کلکسیون هنری است که سالانه بیش از ۲۰ میلیون نفر بازدیدکننده دارند. جشنواره ریچارد واگنر هر سال تابستان برگزار می‌شود جشنِ اُکتُبر (Oktoberfest) که هرساله در مونیخ، بِه مناسبت ازدواج پادشاه بایرن در سال ۱۸۱۰ برگزار می‌شود یکی از بزرگترین کارناوالهای همگانی در سراسر دنیاست که با نوشیدن آبجوی معروف باواریا همراه است. برعکس سایر ایالت‌هایِ آلمان، کاتولیکها در این اُستان با ۵۸/۵۰٪ جمعیت در اکثریت هستند.

ورزش

فوتبال، تنیس، دوچرخه سواری، کوهنوردی و اسکیت محبوبترین ورزشها در این ایالت هستند. بیش از ۴ میلیون نفر در باشگاههای ورزشی عضویت دارند.

مونیخ مرکز باواریا میزبان المپیک ۱۹۷۲ بوده‌است و به پایتخت فوتبال آلمان معروف است، این ایالت در حال حاضر سه تیم در بوندس لیگا (اف‌سی‌آگزبورگ، اف‌سی نورنبرگ و بایرن مونیخ)و دو تیم در لیگ دسته دو بوندس لیگا (مونیخ ۱۸۶۰ و اف‌سی انگلواشتات)دارد. شهرآورد تیم بایرن مونیخ با رقیب های همشهری خود، باوجود اینکه توان رقابتی دیگر تیم ها با بایرن زیاد نیست، همواره رقابتی دلچسب و دیدنی بوده است.

شهرهای مهم

 • نورنبرگ
 • آوگسبورگ
 • رگنسبورگ
 • فورت
 • ورتسبورگ
 • ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان

  ایالت بایرن در آلمان