افزایش حملات خشونت‌آمیز به اقامتگاه‌های پناهجویی در آلمان

افزایش حملات خشونت‌آمیز به اقامتگاه‌های پناهجویی در آلمان

از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا کنون، ۴۳۷ مورد حمله به اقامتگاه‌های پناهجویان ثبت شده‌ که دو برابر حملاتی بوده که در کل سال قبل رخ داده‌اند. ۵۹ مورد از این حملات از جمله با انگیزه‌های نفرت‌پراکنی و نژادپرستانه رخ داده‌اند.

افزایش حملات خشونت‌آمیز به اقامتگاه‌های پناهجویی در آلمان

افزایش حملات خشونت‌آمیز به اقامتگاه‌های پناهجویی در آلمان

در ماه‌های گذشته صدها هزار پناهجو وارد خاک آلمان شده‌اند. شمار زیادی از شهروندان آلمانی از ورود پناهجویان استقبال کرده و برای برآورده کردن نیازهای اولیه آنان داوطلب کمک شده‌اند. اگرچه جو عمومی کشور برای پذیرش پناهجویان مثبت بوده، اما روی دیگر سکه افزایش شمار حملات به اقامتگاه‌های پناهجویان را نشان می‌دهد که به گفته پلیس در ماه‌های گذشته به طور چشمگیری افزایش داشته است. مهاجمان در اغلب موارد اقدام به آتش‌زدن این اقامتگاه‌ها کرده‌اند که خساراتی چندین هزار یورویی بر جای گذاشته‌ است.

پلیس فدرال آلمان تا روز ۲۱ سپتامبر سال جاری میلادی (۳۰ شهریور ۹۴) یعنی زمانی نزدیک به ۹ ماه، ۴۳۷ مورد از این قبیل حملات را ثبت کرده است. این در حالی است که شمار این حملات در کل سال گذشته یعنی در عرض ۱۲ ماه نزدیک به ۲۰۰ مورد بوده‌اند.

در کنار افزایش تعداد، نکته قابل توجه در این میان تغییر ماهیت این حملات است. در ۵۹ مورد پلیس از حمله "خشونت‌آمیز" به اقامتگاه‌های پناهجویان گزارش داده است. سال گذشته میزان حملات خشونت‌آمیز به اقامتگاه‌های پناهجویان ۲۸ مورد بوده ‌است.

اداره جنایی فدرال آلمان این آمار را روز دوشنبه (۶ مهر/ ۲۸ سپتامبر) در پاسخ به درخواست خبرگزاری آلمان منتشر کرد. در گزارش این نهاد آمده است که بخش اعظم این حملات شامل وارد آوردن خسارات به اموال، نفرت‌پراکنی و جرائم نژادپرستانه بوده‌اند.

مقام‌های آلمانی تخمین می‌زنند که تا پایان سال جاری، ۸۰۰ هزار نفر در این کشور درخواست پناهندگی بدهند که این میزان دو برابر سال ۲۰۱۴ است.