اشپیگل: ضارب نامزد شهرداری کلن با نئونازی‌ها در ارتباط بوده است

اشپیگل: ضارب نامزد شهرداری کلن با نئونازی‌ها در ارتباط بوده است

پس از تحقیقات اولیه درباره حمله به نامزد انتخابات شهرداری کلن مشخص شده که ضارب انگیزه‌های خارجی‌ستیزانه داشته است. وی در حال حاضر بیکار است و به نوشته هفته‌نامه اشپیگل در دهه ۱۹۹۰ با نئونازی‌ها در ارتباط بوده است.

ارب نامزد شهرداری کلن با نئونازی‌ها در ارتباط بوده است

ارب نامزد شهرداری کلن با نئونازی‌ها در ارتباط بوده است

پس از حمله با چاقو به نامزد انتخابات شهرداری کلن در روز شنبه ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر)، دادستان این شهر اعلام کرده است که حمله مزبور با انگیزه‌های خارجی‌ستیزانه صورت گرفته است.

به گفته دادستان شهر کلن، شخص حمله کننده که بلافاصله توسط پلیس دستگیر شده، نسبت به سیاست‌های کنونی دولت آلمان در قبال خارجیان به خصوص در موضوع پناهجویان اعتراض داشته و این اعتراض انگیزه اصلی او برای این حمله بوده است.

خانم هنریته رکر، نامزد مستقل انتخابات شهرداری‌ کلن که با چاقو مورد حمله قرار گرفته ، در مبارزات انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود که برای هم‌پیوندی بیشتر پناه‌جویان در جامعه آلمان تلاش خواهد کرد.

بر اساس تحقیقات اولیه، مرد ضارب ۴۴ ساله به تنهایی این عمل را انجام داده اما اقدام او هدفمند بوده است. او که نقاش و رنگرز است، از سا‌ل‌ها پیش بیکار بوده و از دولت کمک اجتماعی دریافت می‌کرده است. تحقیقات پزشکی درباره سلامت روانی او در جریان است. وی در حال حاضر عضو هیچ حزب یا گروه سیاسی نیست.

زنجیره انسانی سیاستمداران در کلن

زنجیره انسانی سیاستمداران در کلن

به گزارش وبسایت هفته‌نامه "اشپیگل" اما فرد ضارب که زاده شهر بن آلمان است، در اوایل دهه ۱۹۹۰ با "حزب کارگران آزاد آلمان" (FAP) در ارتباط بوده است. این حزب به شدت افراطگرا بود و از اعضای آن فعالیت‌های نژادپرستانه خشونت‌آمیز هم سر می‌زد. "حزب کارگران آزاد آلمان" در سال ۱۹۹۵ به دلیل فعالیت‌های ناقض قانون اساسی از طرف وزارت کشور آلمان غیرقانونی اعلام شد.

هنریته رکر، نامزد ۵۵ ساله انتخابات شهرداری کلن پس از این حمله مورد عمل جراحی قرار گرفت و حال او از سوی پزشک معالجش رو به بهبود توصیف شده است. انتخابات شهرداری در کلن روز یک‌شنبه ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) برگزار می‌شود.

حمله به دموکراسی

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان حمله به کاندیدای شهرداری کلن را "حمله‌ای نفرت‌انگیز" خواند و نسبت به "گسترش رفتارهای افراطگرایانه علیه پناهجویان" ابراز نگرانی کرد.

دمزیر از تمام مردم آلمان خواست تا در بحث درباره موضوع پذیرش پناهجویان "بدون غرض و واقع‌گرایانه" مشارکت کنند. وزیر کشور آلمان تاکید کرد که نه تنها مراجع قانونی بلکه همه افراد جامعه باید عکس‌العمل روشنی در قبال هرگونه خشونت از خود نشان دهند.

خانم هانلوره کرافت، وزیر امور داخلی ایالت نورد راین وست‌فالن که شهر کلن در آن قرار دارد، نیز حمله با چاقو به کاندیدای شهرداری کلن را "حمله به دموکراسی در سرزمین ما و علیه همه ما" خواند.

زنجیره انسانی علیه خشونت

پس از حمله به نامزد شهرداری در کلن، روسای احزاب سیاسی در ایالت نورد راین وست‌فالن شنبه شب یک زنجیره انسانی در مقابل ساختمان قدیمی شهرداری این شهر تشکیل دادند.

۱۵ دقیقه شمع روشن برای اعتراض به خارجی‌ستیزی در برلین

۱۵ دقیقه شمع روشن برای اعتراض به خارجی‌ستیزی در برلین

هانلوره کرافت، وزیر امور داخلی ایالت نورد راین وست‌فالن از حزب سوسیال دموکرات، به همراه روسای احزاب دموکرات مسیحی، لیبرال‌ها و حزب سبزها و نیز گروه بزرگی از مردم در این زنجیره انسانی شرکت کردند.

همچنین در برلین، مردم با روشن کردن شمع و تشکیل زنجیره‌ای انسانی به طول ۳۰ کیلومتر اعتراضشان را نسبت به خارجی‌ستیزی به نمایش گذاشتند. مرکز کلیسای جهانی برلین تعداد شرکت‌کنندگان در این اکسیون را ۲۰ هزار نفر اعلام کرده، پلیس برلین اما از ۸ هزار شرکت کننده خبر داده است.

این تظاهرات از سوی سازمان‌های غیر دولتی، احزاب و سندیکاها برنامه‌ریزی شده بود و شرکت‌کنندگان که همگی شمع به دست داشتند به مدت ۱۵ دقیقه در محور شرقی غربی برلین زنجیره انسانی تشکیل دادند.

منبع: http://goo.gl/8no6uJ