استفاده از روبات برای آموزش زبان آلمانی به کودکان پناهجو

استفاده از روبات برای آموزش زبان آلمانی به کودکان پناهجو

دانشمندان آلمانی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی در آموزش زبان، قصد دارند یادگیری زبان آلمانی را برای کودکان پناهجو آسان کنند. به نظر کارشناسان هوش مصنوعی، تمرکز بر کودکان به توسعه این تکنولوژی کمک شایانی خواهد کرد.

استفاده از روبات برای آموزش زبان آلمانی به کودکان پناهجو

استفاده از روبات برای آموزش زبان آلمانی به کودکان پناهجو

با ورود بیش از یک میلیون پناهجو به اروپا در سال ۲۰۱۵ و اقامت بسیاری از آنها در آلمان، اکنون یاری به هم‌پیوندی این مهاجران تازه‌وارد از مهم‌ترین مسائل پیش‌روی این کشور است. یکی از مهم‌ترین مسائل برای ورود به هر جامعه‌ای، یادگیری زبان رسمی آن است که حالا دانشمندان آلمان سعی دارند با بهره‌گیری از هوش مصنوعی این فرآیند را تسهیل و تسریع کنند.

پژوهشگران دانشگاه بیلفلد آلمان راهکاری نوآورانه برای حل این چالش مهم اندیشیده‌اند: بهره‌گیری از روبات‌های برنامه‌پذیری که به "نائو" (Nao) موسوم شده‌اند. این روبات‌ها به دوربین و میکروفون مخصوصی مجهز می‌شوند که با استفاده از آنها می‌توانند مهارت‌های اولیه زبان آلمانی را به کودکان پناهجو بیاموزند.

متخصصان هوش مصنوعی در دانشگاه بیلفلد می‌گویند نخستین هدف آنها آموزش کودکان ۴ تا ۵ ساله است و در طول مدت آموزش این کودکان، روبات‌ها به تدریج هوشمندتر خواهند شد و توانمندی‌هایشان توسعه خواهد یافت.

اشتفان کوپ، از متخصصان هوش مصنوعی در این دانشگاه که رهبری پروژه تحقیقاتی "تعاملات اجتماعی و سیستم‌های شناخت‌محور" را برعهده دارد، می‌گوید: «آموزش زبان دوم به کودکان توسط مربیان مهد‌ کودک، معمولا مسئله‌ای است که حل آن دشوار به نظر می‌رسد و به همین خاطر روبات‌ها می‌توانند در این زمینه یاوران بسیار توانمندی برای مربیان باشند.»

آموزش با روبات آسان و سرگرم‌کننده می‌شود

آموزش با روبات آسان و سرگرم‌کننده می‌شود

"نائو" روباتی است که ظاهری کودکانه دارد و هنگام آموزش تبلتی هم به آن اضافه می‌شود تا فرآیند آموزش را با نمایش تصاویر مرتبط، آسان‌تر کند. کیرستن برگمان، از دیگر متخصصان این گروه پژوهشی در دانشگاه بیلفلد، می‌گوید: «ما این روبات را به گونه‌ای طراحی کرده‌ایم که بتواند با کودکان ارتباط برقرار کند و تا جایی که لازم است در فرآیند آموزش زبان، راهنما و پشتیبان آنها باشد.»

این پروژه قرار است در طول سه سال آینده پیاده شود و اولین کلاس‌های درس به مربی‌گری این روبات‌ها تا ۱۸ ماه آینده راه‌اندازی خواهند شد. موثر بودن بهره‌گیری از روبات‌ها در آموزش زبان آلمانی به پناهجویان و مهاجران تازه‌وارد، می‌تواند گام بسیار مهمی در تسهیل فرآیند جذب آنها در جامعه آلمان باشد.

منبع: http://goo.gl/DOSldE