استعفای رئیس اداره امور مهاجرت و پناهندگی آلمان

استعفای رئیس اداره امور مهاجرت و پناهندگی آلمان

رئیس اداره‌ی فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی از مقام خود استعفا کرد. او از "دلایل شخصی" برای این تصمیم نام برده است. این اداره در ماه‌های گذشته با انتقادهایی در مورد کندی روند رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی روبرو بود.

استعفای رئیس اداره امور مهاجرت و پناهندگی آلمان

استعفای رئیس اداره امور مهاجرت و پناهندگی آلمان

رئیس اداره‌ی فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی از مقام خود استعفا کرد. او از "دلایل شخصی" برای این تصمیم نام برده است. اداره‌ی فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی، در ماه‌های گذشته با انتقادهای فراوانی در مورد کندی روند رسیدگی به پرونده‌های تقاضای پناهندگی روبرو بود.

مانفرد اشمیت، رئیس اداره‌ی فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی، از سمت خود کناره‌گیری کرد. در بیانیه‌ای که این اداره روز پنجشنبه (۱۷ سپتامبر) منتشر کرده است، علت این تصمیم "دلایل شخصی" عنوان شده‌است.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان با اظهار تاسف از این تصمیم، گفته است که او با استعفای مانفرد اشمیت یکی از بهترین مدیران خودر ا از دست می‌دهد.

در هفته‌های گذشته بارها از عملکرد اداره‌ی فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی به دلیل کندی رسیدگی به روند تقاضای پناهندگان در این کشور، انتقاد شده بود.

مانفرد اشمیت از اواخر سال ۲۰۱۰ مسئولیت اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی را بر عهده داشت. در بیانیه‌ منتشر شده از سوی این اداره درباره استعفای اشمیت آمده است، او در وضعیت دشواری که این اداره در آن قرار دارد، "همواره خردمندانه و سنجیده" عمل کرد. این بیانیه در ادامه می‌افزاید: «مانفرد اشمیت با مسئولیت‌پذیری بالا و تعهد شرایطی پدید آورد که همکاران او در این اداره وظایف مهم خود را همچنان خوب و متعهدانه انجام دهند.»

پرونده‌هایی که روی هم انبار شده‌اند

اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی پیش‌تر اعلام کرده بود، در نیم سال اول سال ۲۰۱۵ شمار پناهجویان به آلمان به نسبت سال گذشته در همین مدت زمانی ۱۳۲ درصد افزایش داشته است. افزایش تقاضاهای پناهندگی در آلمان سبب شد که اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی برای سرعت بخشیدن به روند بررسی پرونده‌ها، ۶۵۰ پرسنل جدید استخدام کند و قرار شد تا پایان سال جاری نیز ۱۰۰۰ نفر دیگر در خدمت این نهاد دولتی قرار گیرند.

با افزایش پرسنل قرار است زمان بررسی پرونده‌های پناهندگی کوتاه‌تر شود. در حال حاضر بررسی این پرونده‌ها به طور متوسط بیش از پنج‌ماه طول می‌کشد. یک‌سال پیش در همین مدت بررسی پرونده‌های پناهندگی حدود هفت‌ماه طول می‌کشید.

از دیگر اقدامات دولت فدرال آلمان برای تقویت این اداره می‌توان به دعوت به کار از کارمندان بازنشسته‌ی اداره امور مهاجرت و پناهندگی آلمان اشاره کرد. تمامی این تدابیر اما چیزی از حجم پرونده‌های متقاضیان پناهندگی در این کشور که روز به روز بر شمار آنها افزوده می‌شود، کم نکرد.

پیشنهاد برقراری چند مرکز ثبت‌نام در کشورهای گوناگون

در هفته‌های اخیر تلاش‌های زیادی از جوانب گوناگون برای هم‌گرایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زمینه تقسیم متوازن پناهجویان صورت گرفته، اما تاکنون موفقیتی در این زمینه حاصل نشده است.

در آخرین اقدام که روز دوشنبه (۱۴ سپتامبر) صورت گرفت، وزیران کشور اتحادیه اروپا برای تقسیم ۱۲۰ هزار پناهجو به توافق نرسیدند.

روز سه‌شنبه (۱۵ سپتامبر / ۲۴شهریور) زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان در حاشیه نشستی با نمایندگان بخش‌داری‌های مناطق گوناگون آلمان از اعضای اتحادیه اروپا خواست، برای تسهیل روند رسیدگی به پرونده‌‌های صدها هزار پناهجویی که به اتحادیه اروپا می‌گریزند، چند مرکز ثبت نام در ایتالیا، مجارستان و یونان ایجاد شود.

بر اساس پیشنهاد گابریل، پناهجویانی که در این مراکز پذیرفته شده‌اند می‌توانند میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقسیم شوند.