«ارتش آلمان در مرز توان خود قرار دارد»

«ارتش آلمان در مرز توان خود قرار دارد»

مقابله با داعش، ماموریت نظارت بر صلح در مالی و کمک به ساماندهی پناهجویان. به اعتقاد مامور نظارت مجلس بر ارتش آلمان، نیروهای مسلح با مطالبات زیادی روبرو هستند و حفظ کارایی و حسن انجام وظایف آنها، مستلزم بودجه کافی است.

«ارتش آلمان در مرز توان خود قرار دارد»

«ارتش آلمان در مرز توان خود قرار دارد»

هانس پیتر بارتلس، مامور نظارت مجلس بر ارتش آلمان می‌گوید بودجه دفاعی کشور باید افزایش یابد و بدنه و بنیه ارتش تقویت شود. بارتلس هشدار می‌دهد که در غیر این صورت، ارتش دچار کاستی لجستیکی شده و در لبه مرز کارایی قرار می‌گیرد.

بارتلس در رونمایی از نخستین گزارش سالیانه خود، خواستار افزایش نیرو و بودجه دفاعی ارتش آلمان شد. او در این گزارش که سه‌شنبه (۲۶ ژانویه/۶ بهمن) در برلین ارائه شد، به کمبودهای بسیاری اشاره کرد و گفت: «فقدان سازوکارهای اقتصادی لازم برای آموزش، تمرینات و ماموریت‌های ارتش خطرآفرین خواهد بود.»

ارتش آلمان در سال ۱۹۹۰ و پس از وحدت شرق و غرب کشور، نزدیک ۶۰۰ هزار سرباز داشت. از آن زمان تاکنون، این تعداد نیرو به تدریج و گام به گام در حال کمتر شدن است. اینک تنها ۱۷۷هزار نیرو در بدنه ارتش باقی‌مانده؛ رقمی که پیش‌تر سابقه نداشته است.

در گزارش سالیانه بارتلس تاکید شده که ارتش آلمان هیچگاه به اندازه امروز با وظایف گوناگون مواجه نبوده است. او به طور نمونه به مشارکت ارتش در عملیات ضد داعش، ماموریت سازمان ملل در سپاه حافظ صلح در مالی، نقش سربازان آلمانی در یگان‌های واکنش سریع ناتو و هم‌چنین امدادرسانی‌های داخلی در ساماندهی پناهجویان اشاره می‌کند.

او می‌گوید از نظر نفرات و از نظر تدارکات، ارتش آلمان در برخی حوزه‌ها در لبه مرز قرار دارد. در حال حاضر وزارت دفاع آلمان سرگرم بررسی افزایش نیروهاست و نتیجه قرار است در بهار سال ۲۰۱۶ ارائه شود. مجلس سراسری آلمان افزایش بودجه دفاعی را پیشاپیش تصویب کرده و قرار است ظرف چهار سال، این بودجه از ۳۳ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۵ به ۳۵ میلیارد یورو افزایش یابد.

مامور نظارت مجلس آلمان بر ارتش می‌گوید سهم بودجه دفاعی از تولید ناخالص داخلی از ۱۶/ ۱درصد به ۰۷/ ۱ درصد تنزل کرده که نازل‌ترین رقم در تاریخ ارتش آلمان است: «این موجب دور شدن آلمان از اهداف ناتو می‌شود که ۲ درصد از تولید ناخالص را برای بودجه دفاعی در نظر گرفته است.»

کاستی‌های لجستیکی در ارتش آلمان

اولین گزارش در زمینه عدم آمادگی ارتش آلمان برای انجام ماموریت‌ها در ماه دسامبر منتشر شد. این مشکل در درجه اول به نقصان‌های فنی در هواپیماها و هلی‌کوپترها برمی‌گشت. در بررسی‌ها اعلام شد که جت‌های جنگنده ارتش، هواپیماهای یدک‌کش و بالگردهای مهم، در هفتاد درصد موارد آماده عملیات نیستند.

بارتلس در گزارش خود آورده که شکاف تجهیزات در ارتش را باید هر چه سریع‌تر پر کرد.

به موازات ارائه گزارش بارتلس، خانم اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان، سه‌شنبه ۲۶ ژانویه در برلین اعلام کرد که تا سال ۲۰۳۰، در مجموع ۱۳۰ میلیارد یورو بودجه برای نوسازی و تقویت ارتش اختصاص داده می‌شود.

او گفت این مبلغ به مراتب بیشتر از برنامه‌ریزی‌های پیشین خواهد بود. در بودجه سال جاری، این رقم ۷/ ۴ میلیارد یورو پیش‌بینی شده است. قرار است به منظور تنظیم بودجه سال ۲۰۱۷، وزارت دفاع و وزارت دارایی آلمان برای تعیین سقف هزینه‌های تکمیلی ارتش به مذاکره بپردازند.

منبع:http://goo.gl/AhfTMA