احزاب دولت ائتلافی آلمان بر سر موضوع پناهجویان به توافق رسیدند

احزاب دولت ائتلافی آلمان بر سر موضوع پناهجویان به توافق رسیدند

سران ائتلاف بزرگ دولتی در آلمان اختلافات خود را بر سر راهکارهای برطرف کردن بحران پناهجویی در این کشور کنار گذاشتند و از جمله توافق کردند که بررسی شرایط پناهجویان سرعت بیشتری یابد.

احزاب دولت ائتلافی آلمان بر سر موضوع پناهجویان به توافق رسیدند

احزاب دولت ائتلافی آلمان بر سر موضوع پناهجویان به توافق رسیدند

سران ائتلاف بزرگ دولتی در آلمان پس از هفته‌ها اختلاف بر سر یافتن راهکارهایی برای برطرف کردن بحران پناهجویی در این کشور، سرانجام در نشست روز پنج‌شنبه (۱۴ آبان / ۵ نوامبر) در چند مورد مشخص به تفاهم رسیدند.

این موارد پس از دیدار و گفت‌وگو میان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان (از حزب دموکرات مسیحی)، هورست زهوفر، رئیس دولت ایالتی بایرن (از حزب سوسیال مسیحی) و زیگمار گابریل، رئیس حزب سوسیال دمکرات آلمان و جانشین صدراعظم اعلام شدند.

رضایت سه‌جانبه

در بیانیه‌ای که از طرف سران ائتلاف بزرگ دولتی در آلمان منتشر شد، آمده است که این ائتلاف در مقابله با چالش پناهجویی که این کشور با آن مواجه است، به طور متحد اقدام می‌کند.

سران ائتلاف بزرگ دولتی آلمان از جمله با تفاهم بر سر تاسیس سه تا پنج مرکز بزرگ ثبت نام پناهجویانی که شانسی برای ماندن در آلمان را ندارند، به اختلافات پیشین خود در این باره پایان دادند.

خانم مرکل در پایان نشست روز پنج‌شنبه (۱۴ آبان / ۵ نوامبر) رضایت خود را درباره تفاهم انجام شده اعلام کرد و گفت در این مورد "قدمی به جلو برداشته‌ایم".

موردهای تفاهم

بر مبنای این تفاهم، پناهجویانی که بختی برای پذیرش به عنوان پناهجو نداشته باشند در سه تا پنج مرکز بزرگ که در ایالت‌های مختلف آلمان برپا خواهد شد، جمع‌آوری می‌شوند. این افراد تا تعیین تکلیف‌شان امکان سفر به نقاط دیگر را نخواهند داشت و باید در این مراکز بمانند.

دومرکز بزرگ اسکان پناهجویان در ایالت بایرن آلمان در شهرهای بامبرگ و مانشینگ قرار خواهند داشت. دولت ایالتی بایرن این دومرکز را آماده کرده و امکانات ضروری را در آنجا برای قبول پناهجویان به وجود آورده است.

در بیانیه مشترک سران ائتلاف بزرگ دولتی در آلمان آمده است که بررسی شرایط پناهجویان سرعت بیشتری خواهد یافت و بر این مبنا در صورت رد تقاضای پناهندگی پناهجویان این افراد از همین مراکز به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

برمبنای تفاهم‌های انجام شده، پناهجویان حق خروج از منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند را ندارند و در صورتی که از این مناطق خارج شوند جریمه خواهند شد و تسهیلاتی را که در این مراکز برایشان در نظر گرفته شده از دست می‌دهند.

در صورتی که خروج این پناهجویان از مرکز زندگی‌شان تکرار شود حکم اخراج آنها به سرعت صادر می‌شود. اخراج پناهجویان می‌تواند در مورد کسانی نیز اعمال شود که با مقامات آلمان در باره پرونده پناهندگی‌شان هیچ‌گونه همکاری‌ای نمی‌کنند.

البته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان توضیح داد که اخراج پناهجویان تنها بخش کوچکی از این افراد را در برمی‌گیرد و بخش اعظم آنها در آلمان می‌مانند. همچنین قرار بر آن شده است که کارت‌های شناسایی پناهجویان در سراسر آلمان یک‌دست و مشخصات این پناهجویان در یک بانک اطلاعاتی ثبت شود.

برمبنای تفاهم انجام شده بعضی پناهجویان تا دوسال نمی‌توانند اعضای خانواده خود را پس از قبولی پناهندگی‌شان پیش خود آورند. اینها پناهجویانی هستند که قبولی پناهندگی‌شان برمبنای اصول کنوانسیون پناهندگی ژنو انجام نگرفته است.

از نکات دیگر تفاهم‌نامه احزاب ائتلافی آلمان کوشش در جهت اجرای بیانیه نشست سران اتحادیه اروپا و ترکیه و کمک به این کشور در امر سامان دادن پناهجویان در ترکیه است.

منبع: http://goo.gl/aI6bmm