آنگلا مرکل زیر فشار بحران پناهجویی اروپا

آنگلا مرکل زیر فشار بحران پناهجویی اروپا

آنگلا مرکل در رابطه با بحران پناجویی در وضعیتی بسیار دشوار قرار دارد. او دیگر در اتحادیه اروپا متحد قابل اطمینانی ندارد و به ترکیه دل خوش کرده؛ کشوری که خود با مشکلاتی فزاینده‌ روبروست و نمی‌تواند کمکی برای آلمان باشد.

آنگلا مرکل زیر فشار بحران پناهجویی اروپا

آنگلا مرکل زیر فشار بحران پناهجویی اروپا

این در حالی است که در آلمان سه انتخابات ایالتی پیشاروی حزب دمکرات مسیحی آلمان به رهبری آنگلا مرکل است. صدراعظم آلمان در وضعیت بسیار دشواری به سر می‌برد.

یوهانا میکل – لایتنر، وزیر کشور اتریش روز چهار‌شنبه (۲۸ بهمن / ۱۷ فوریه) اعلام کرد که این کشور روزانه تنها به ۸۰ تقاضای پناهندگی رسیدگی می‌کند. اتریش حفاظت از چند منطقه مرزی این کشور را برای ممانعت از ورود پناهجویان افزایش داده است.

اتریش حفاظت از چند منطقه مرزی این کشور را برای ممانعت از ورود پناهجویان افزایش داده است

اتریش حفاظت از چند منطقه مرزی این کشور را برای ممانعت از ورود پناهجویان افزایش داده است

چهار کشور شرق اروپا شامل جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان و لهستان تهدید کرده‌اند اگر تا کنفرانس بعدی سران کشورهای اتحادیه اروپا در ماه مارس سال جاری باز هم روزانه دو هزار پناهجو به یونان وارد شوند، این کشورها مرزهای خود با یونان و مقدونیه را خواهند بست و یونان را با معضل پناهجویان تنها خواهند گذاشت.

این در حالی است که گرچه شمار پناهجویان کاهش یافته، اما بنا به ارزیابی کارشناسان، با گرم‌تر شدن هوا شمار پناهجویان باز افزایش خواهد یافت.

کشورهای شرق اروپا و همچنین فرانسه مخالف پذیرش پناهجو هستند. مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه چند روز پیش به صراحت این نظر را بیان کرد و سبب شد که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در کنفرانس سران کشورهای اتحادیه اروپا دیگر به موضوع قدیمی تقسیم پناهجویان نپردازد.

"اتحادیه اروپا خود را مضحکه کرده است"

صدراعظم آلمان روز چهار‌شنبه (۲۸ بهمن / ۱۷ فوریه) در صحن علنی مجلس نمایندگان آلمان "بوندس تاگ" در این باره گفته بود در حالی که توافق‌های قبلی میان کشورهای اتحادیه اروپا برای تقسیم ۱۶۰ هزار پناهجو "حتی به صورت موردی" هم عملی نشده، اتحادیه اروپا با به بحث گذاشتن مجدد این مسئله خود را "مضحکه" می‌کند.

کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده است که تا تاریخ ۱۶ فوریه تنها ۵۸۳ پناهجو، یعنی ۳۶صدم درصد از مجموع ۱۶۰ هزار پناهجویی، در کشورهای اتحادیه تقسیم شده‌اند.

مرکل هنوز بر نظر خود پای می‌فشارد

صدراعظم آلمان هنوز بر این نظر است که می‌تواند موج ورود پناهجویان به این کشور را مهار کند و بحران احتمالی ناشی از این وضعیت را تعدیل دهد.

طرح صدراعظم آلمان برای مهار شمار پناهجویان سه محور اصلی دارد. مقابله با علت‌های مهاجرت، برقرار کردن مجدد مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و سامان دادن به تقسیم پناهجویان و آوارگان در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا.

آنگلا مرکل در نظر دارد از جمله با حمایت از ترکیه به اهداف خود برسد. در این چارچوب او با تایید منطقه پرواز ممنوع در مناطق مرزی شمال سوریه می‌خواهد پناهجویان و آوارگان سوری را در کشورشان اسکان دهد و آنها را از سفر به سوی اروپا بازدارد.

صدراعظم آلمان روز چهارشنبه (۱۷ فوریه/ ۲۸ بهمن) در برلین گفت به ویژه در منطقه حلب و شهر اعزاز در نزدیکی مرز ترکیه، تعداد زیادی آواره و پناهجو وجود دارند که حفاظت از آنها ضروری است. او همچنین گفته است که در شرایط کنونی وجود منطقه‌ای در سوریه که جنگنده‌های طرف‌های درگیر از فراز آن عبور نکنند، می‌تواند کمک موثری باشد.

ترکیه از سال ۲۰۱۲ و با افزایش شمار پناهجویان و آوارگان سوری بر ضرورت تشکیل منطقه امنی به عرض ده کیلومتر در مرز مشترک این کشور با سوریه که شهر اعزاز (در ۸ کیلومتری نوار مرزی) را نیز دربربگیرد، پافشاری می‌کند؛ منطقه امنی در سوریه که آوارگان این کشور بتوانند در آن اسکان یابند و نیازی به گذشتن از مرز نداشته باشند.

صدراعظم آلمان روز پنج‌شنبه (۲۹ بهمن / ۱۸ فوریه) در آغاز نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «خوب است که ترکیه و اتحادیه اروپا مشکلات پناهجویان را میان خود تقسیم کنند.»

مرکل برای انجام موفقیت‌آمیز طرح خود خواستار آن شد که مبارزه با قاچاقچیان انسان تشدید شود ولی در عوض راه‌های قانونی برای ورود پناهجویان به کشورهای اتحادیه اروپا گشوده گردد.

منبع: http://goo.gl/LEMgwd