“آلمان پناهجویان افغان را به افغانستان باز می‌گرداند”

"آلمان پناهجویان افغان را به افغانستان باز می‌گرداند"

دولت آلمان قصد دارد پناهجویان افغان را بیشتر از قبل به کشورشان بازگرداند. دفتر صدراعظم آلمان از کمیسیون اروپا خواسته تا توافق‌نامه‌ای را با دولت افغانستان برای بازگرداندن پناهجویانی که تقاضایشان رد شده، به امضا برساند.

آلمان پناهجویان افغان را به افغانستان باز می‌گرداند

آلمان پناهجویان افغان را به افغانستان باز می‌گرداند

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه چاپ روز یک‌شنبه (۲۵ اکتبر/ ۳ آبان) در گزارشی نوشته دولت آلمان قصد دارد بیش از پیش پناهجویان افغانی را که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده، به افغانستان بازگرداند.

بر اساس این گزارش، دفتر صدراعظم آلمان در یک بیانیه از کمیسیون اروپا خواسته تا برای رسیدن به یک توافق بر سر بازگرداندن پناهجویان افغان که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده، با دولت افغانستان وارد مذاکره شود.

نگرانی دولت آلمان از این جهت است که به گزارش ادارات مربوط به پذیرش پناهجویان، افغانستان پس از سوریه بیشترین تعداد پناهجو به آلمان را دارد. این تعداد همچنان رو به افزایش است.

از چندین سال پیش دولت آلمان بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان را متوقف کرده بود؛ هرچند تنها نیمی از متقاضیان پناهندگی طبق شرایط آلمان "شایسته کمک" تشخیص داده می‌شدند.

بنا به خواسته وزیران امور داخلی ایالت‌های آلمان، پناهجویان افغان تنها پس از ارزیابی جامع شرایط آنها به صورت فردی، می‌توانستند به افغانستان بازگردانده شوند. بر این اساس از سال ۲۰۱۲ در هیچ سالی بیش از ۱۰ شهروند افغان به کشورشان بازگردانده نشده‌اند.

اما اکنون وزیر امور داخلی ایالت بایرن آلمان از حزب محافظه‌کار سوسیال مسیحی به روزنامه فرانکفورتر آلگماینه گفته که قوانین پس فرستادن پناهجویان افغان باید شدیدتر شود.

یوآخیم هرمن گفته است: «این خواسته ضروری است که باز پس فرستادن پناهجویان افغانی که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده باید شدیدتر از قبل اجرا شود. ما باید یک علامت روشن و قابل فهم از خود نشان دهیم.»

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در اواخر تابستان امسال با باز کردن مرزهای آلمان به روی پناهجویان اعلام کرد که کشورش از عهده پذیرش این افراد بر خواهد آمد. اکنون اما شرایط به گونه‌ای شده که این کشور کنترل مرزهایش را دوباره از سر گرفته است.

منبع: http://goo.gl/n1GnVp