آلمان روند اخراج پناهجویان را شدت بخشیده است

آلمان روند اخراج پناهجویان را شدت بخشیده است

دولت آلمان نزدیک به یک هفته زودتر از موعد، قانون جدید اخراج پناهجویان را به اجرا درآورده است. دولت فدرال و دولت‌‌های ایالتی اکنون مشغول تنظیم فهرست استرداد پناهجویان به کشورهایشان هستند.

آلمان روند اخراج پناهجویان را شدت بخشیده است

آلمان روند اخراج پناهجویان را شدت بخشیده است

به گزارش یک رسانه آلمانی قانون جدید پناهجویی در این کشور حدود یک هفته زودتر از آنچه پیش‌تر تعیین شده بود، به اجرا گذاشته شده است. به موجب این قانون استرداد پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده، سریع‌تر و سهل‌تر می‌شود.

این قانون قرار بود از روز اول نوامبر (۱۰ آبان) به اجرا درآید اما بنگاه خبری "رداکسیونز نتس‌ورک دویچلند" (RND) نوشته است که اجرای قانون یاد شده بنا بر تصمیم دولت فدرال آلمان از روز شنبه (۲۴ اکتبر/ ۲ آبان) آغاز خواهد شد.

به گزارش این بنگاه خبری، دولت فدرال و دولت‌های ایالتی آلمان در یک همکاری تنگاتنگ مشغول تنظیم فهرست بازگشت پناهجویان هستند. پتر آلتمایر، نماینده ویژه دولت آلمان در رسیدگی به امور پناهجویان با این حال از تأیید تاریخ دقیق اجرای این قانون خودداری کرده است.

وی روز جمعه (۱ آبان) در برنامه صبحگاهی شبکه اول تلویزیون آلمان گفت‌، وعده دولت این بوده است که این قانون هر چه سریعتر به اجرا گذاشته شود و "حالا شاید اجرای آن چند روز زودتر آغاز شود."

انتظار برای شرکت در کلاس‌های آموزش زبان

این قانون که حرف و حدیث‌های فراوانی را نیز به همراه داشته، هفته گذشته توسط پارلمان و مجلس نمایندگان ایالتی (بوندس رات) به تصویب رسید.

طبق این قانون متقاضیان پناهندگی باید مجموعا مدت زمان طولانی‌تری را (شش ماه) در اقامتگاه‌های موقت سپری کنند و در این مدت نیز تا حد امکان تنها خدمات اولیه دریافت کنند. پیش از تصویب این قانون مدت اقامت در این اقامتگاه‌ها سه ماه بود.

آن دسته از پناهجویانی هم که احتمال قبول درخواست‌شان بالاتر است، خدمات بیشتری در راستای همگرایی و ادغام در جامعه، مثل آموزش زبان آلمانی، دریافت خواهند کرد.

به نوشته بنگاه خبری RND خدمات یاد شده با این حال چندان گسترده نخواهند بود و در سال جاری تنها بخش اندکی از پناهجویانی را که وارد کشور شده‌اند، در برمی‌گیرد. کسر بزرگی از پناهجویان تازه در سال ۲۰۱۶ قادر خواهند بود تا در کلاس‌های آموزش زبان، فرهنگ و تاریخ شرکت کنند.

دولت آلمان در پاسخ به پرسش پارلمان در راستای کلا‌س‌های همگرایی، اعلام کرده که در سال جاری مجموعا ۱۹۰ هزار پناهجو امکان استفاده از این خدمات را دارند که در مقایسه با سال گذشته (۲۰۱۴) افزایش ۵۰ هزار نفری داشته است. هزینه ارائه این خدمات بنا به گفته مقام‌های دولتی نزدیک به ۱/۴ میلیارد یورو خواهد بود.

روزنامه "دی ولت" گزارش داده است، بخش اعظمی از پناهجویانی که درخواست‌شان رد می‌شود، پیش از فرارسیدن موعد مقرر برای ترک کشور، خود داوطلبانه آماده خروج از آلمان می‌شوند.

در فاصله ماه ژانویه تا سپتامبر امسال نزدیک به ۲۲ هزار و ۵۰۰ پناهجو از خدمات دولت برای بازگشت داوطلبانه و زودتر از موعد بهره‌برده‌اند. در همین مدت یاد شده نزدیک به ۱۱ هزار و ۵۰۰ پناهجو از آلمان اخراج شده‌اند.

به نوشته این روزنامه در این بین گروهی از پناهجویان نیز بدون استفاده از خدمات دولت، از کشور خارج شده‌‌اند که غالبا در آمارها گنجانده نمی‌شوند.

منبع:http://goo.gl/pXPtne