آلمان بیشترین شمار پناهجویان را می‌پذیرد

آلمان بیشترین شمار پناهجویان را می‌پذیرد

ماه‌هاست که کشورهای اتحادیه اروپا بر سر این که هر یک چه سهمیه‌ای از پناهجویان را در خود جای دهند، جدل می‌کنند. وزیر کشور آلمان حالا بر همدردی بیشتر پافشاری می‌کند و شروط جدیدی می‌گذارد.

پناهجویان در آلمان

پناهجویان در آلمان

ده‌ها هزار پناهجو در ایتالیا و یونان بسر می‌برند. دولت آلمان برای تقسیم عادلانه‌تر این پناهندگان میان کشورهای مختلف تلاش می‌کند.

در یک دیدار غیررسمی وزرای کشور اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ، توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان تاکید کرد که او انتظار پیشرفت سریع‌تری در این زمینه دارد.

کشورهای دیگر هم مسئولیت بپذیرند!

وزیر کشور آلمان در عین حال روشن کرد که کشورش آماده است به بخش بزرگی از مهاجران پناه دهد، اما از عدد و رقم مشخصی حرف نزد. براساس گزارش‌هایی که پیشتر در این باره در رسانه‌ها منتشر شده، برآورد می‌شود که عده پناهجویانی که آلمان قصد دارد بپذیرد ۸هزار نفر باشند.

وزیر کشور آلمان تاکید کرد که پذیرش این عده پناهجو به این بستگی دارد که سایر کشورها چه تعداد را قبول کنند. او افزود که باید جلوی آمدن آن دسته از پناهجویانی که در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا بسر می‌برند، به خاک آلمان گرفته شود.

آلمان بیشترین شمار پناهجویان را می‌پذیرد

آلمان بیشترین شمار پناهجویان را می‌پذیرد

دمیزیر گفت که کشورش در حال حاضر بار سنگینی در رابطه با پناهجویان بر دوش می‌کشد. او افزود که سایر کشورهای اتحادیه اروپا هیچ پناهنده‌ای نگرفته‌اند و این باید تغییر کند. روی سخن او بویژه با کشورهای شرق اروپا مانند مجارستان، جمهوری چک و جمهوری‌های حوزه بالکان بود. اما اسپانیا و بریتانیا نیز ماه‌هاست که از به دوش کشیدن بار بیشتر سرباز می‌زنند.

بستن مرزهای باز

وزیر کشور آلمان از معضل مهاجرت به عنوان یک "چالش تاریخی" نام برد و هشدار داد که هیچ دولتی به تنهایی نمی‌تواند آن را حل کند. او هم‌چنین هشدار داد که مشکل پناهجویان می‌تواند زمانی سفر در یک اروپای بدون کنترل مرزی را هم با دشواری روبرو کند. او گفت: «اگر سایر کشورها به مقررات توجه نکنند آن‌گاه ما مجبوریم که دیر یا زود درباره مرزهای باز نیز گفت‌وگو کنیم.

وزیر کشور آلمان تاکید کرد که آلمان خواهان چنین چیزی نیست، ولی این می‌تواند پیامد عدم توجه به مسئولیت‌ها و وظایف سایر کشورهای اتحادیه اروپا باشد.

نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد

نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد

کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه مه پیشنهاد تقسیم ۶۰ هزار پناهنده را در کشورهای این اتحادیه داده بود. ماه گذشته نیز نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد که قرار بود طرح سهمیه‌بندی را برای تقسیم ۴۰ هزار پناهجویی که در ایتالیا و یونان هستند، به کرسی بنشاند. اما این نشست نیز به جایی نرسید و هیچ الزامی برای کشورهای اتحادیه اروپا به وجود نیامد