آلمانی‌ها خواهان افزایش نقش زنان در مدیریت‌ رسانه‌‌ها هستند

آلمانی‌ها خواهان افزایش نقش زنان در مدیریت‌ رسانه‌‌ها هستند

نتیجه یک نظرسنجی عمومی نشان می‌دهد که اکثر آلمانی‌ها ترجیح می‌دهند زنان بیشتری مدیریت رسانه‌های این کشور را برعهده گیرند. مدیریت ۹۵ درصد روزنامه‌های آلمان در دست مردان است.

آلمانی‌ها خواهان افزایش نقش زنان در مدیریت‌ رسانه‌‌ها هستند

آلمانی‌ها خواهان افزایش نقش زنان در مدیریت‌ رسانه‌‌ها هستند

بیشتر از نیمی از کسانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند (۵۶ درصد) اختصاص دادن یک سهمیه ۳۰ درصدی به زنان برای ریاست در رسانه‌های آلمان را "ضروری" یا "بسیار ضروری" می‌دانند.

انجمن Pro Quote از سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را برای سهم بیشتر زنان در عرصه رسانه آغاز کرد

انجمن Pro Quote از سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را برای سهم بیشتر زنان در عرصه رسانه آغاز کرد

این نظرسنجی را موسسه معتبر Emnid به درخواست انجمن Pro Quote انجام داده است. این گروه متشکل از ۳۰۰ خبرنگار در آلمان است که خواهان برابری شغلی زن و مرد در همه عرصه‌های رسانه در این کشور هستند. هدف Pro Quote این است که تا سال ۲۰۱۷ زنان در تمام سطوح، از جمله در سطح مدیریت رسانه‌ها با سهمیه‌ای بالاتر از ۳۰ درصد حضور داشته باشند. این گروه از سال ۲۰۱۲ کار خود را شروع کرده است.

بنا بر آمارهای موجود، مدیریت تحریریه تنها ۵ درصد روزنامه‌های آلمان با زنان است. در حالی که ریاست هشت رسانه آنلاینی مهم در دست مردان است. بریته زیدنبورگ، از هیات مدیره Pro Quote می‌گوید: «نه مردها و نه زن‌ها هیچکدام چنین چیزی را مطابق روح زمان نمی‌دانند.» او تاکید می‌کند که نابرابری شغلی میان زنان و مردان بویژه برای نسل جوان مطلقا قابل قبول نیست.

در مجموع ۱۰۰۶ شهروند زن و مرد آلمانی از نقاط مختلف در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. نتیجه نشان می‌دهد که ۶۰ درصد سئوال‌شوندگان بین ۱۴−۲۹ سال موافق سهمیه ۳۰ درصدی برای زنان بودند. هم‌چنین ۶۰ درصد زنان و ۵۲ درصد مردان خواهان چنین سهمیه‌بندی هستند.

انجمن Pro Quote هم‌چنین به دنبال سهمیه ۳۰ درصدی زنان در عرصه کارگردانی فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی هم هست. چند روز پیش مدیر شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان (ARD) اعلام کرده بود که می‌خواهد کارگردانی یکی از سریال‌های پربیننده آلمانی به نام "Tatort" را با سهمیه‌ای ۲۰ درصدی به زنان را بسپارد.

سهم زنان در بازار کار آلمان نقش سهمیه اجباری

در مجموع زنان در آلمان نقش خود را در بازار کار جدی‌تر از پیش دنبال می‌کنند. بر پایه‌ی گزارشی که انستیتوی پژوهش‌های اقتصادی آلمان (DIW) منتشر کرده است، سهم زنان شاغل از سال ۱۹۹۵ تا کنون ۱۰ درصد افزایش داشته است. در مقابل سهم مردان در بازار کار در همین بازه زمانی افزایش یک درصدی را نشان می‌دهد.

تعیین سهمیه‌ی زنان در رده‌های مدیریتی سال‌هاست که یکی از موضوع‌های مهم مورد بحث در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی است. آلمان برای مشارکت دادن بیشتر زنان در بازار کار سیاست‌های ویژه‌ای را دنبال می‌کند.

احزاب آلمان در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۳ میلادی بر سر تعیین درصد الزامی برای مشارکت زنان در رده‌های مدیریتی به توافق رسیدند. در دسامبر سال ۲۰۱۴ پیش‌نویس قانونی تصویب شد که بر اساس آن شوراهای بازرسی شرکت‌های آلمانی ثبت شده در بورس موظف می‌شوند از سال ۲۰۱۶ میلادی به بعد میزان مشارکت زنان در رده‌های مدیریتی را به ۳۰ درصد برسانند.