آغاز نشست گروه ۷ در آلمان در سایه اعتراضات گسترده

آغاز نشست گروه ۷ در آلمان در سایه اعتراضات گسترده

در آستانه نشست گروه ۷ در ایالت بایرن آلمان صدها تن از مخالفان نیز راهپیمایی خود به سوی کاخ المائو را آغاز کردند. اوباما وارد محل برگزاری نشست شده و ۳هزار خبرنگار برای پوشش خبری در محل حاضر شده‌اند.

در آستانه نشست آنگلا مرکل به استقبال باراک اوباما رفت

در آستانه نشست آنگلا مرکل به استقبال باراک اوباما رفت

ساعاتی پیش از آغاز نشست دوروزه گروه هفت، متشکل از هفت کشور بزرگ صنعتی جهان در شهر المائو در ایالت بایرن آلمان در روز یکشنبه (۷ ژوئن/ ۱۷ خرداد) حرکات اعتراضی مخالفان نیز آغاز شد. صدها تن از مخالفان این گروه بامداد یکشنبه از ایستگاه راه‌آهن گارمیش راهپیمایی را آغاز کرده و مسیر برگزاری نشست را پیش گرفتند.

گروه اعتراضی "جی ۷ المائو را متوقف کنید" که فراخوان تظاهرات را داده بود، تخمین می‌زند که شمار معترضان به ۲ هزار نفر برسد. مقام‌های مسئول برپایی تظاهرات در نزدیکی هتل مجلل کاخ المائو را ممنوع کرده‌اند.

علاوه بر این راهپیمایی قرار است حدود ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی تظاهراتی دیگر نیز در منطقه گارمیش ـ پارتن‌کیرشن بر پا شود. پیش از این مقام‌های مسئول تظاهراتی در نزدیکی کاخ المائو را مجاز شمرده بودند که بنا بود در آن ۵۰ نفر از مخالفان نشست گروه ۷ شرکت داشته باشند، اما اینک این تظاهرات هم به دلایل امنیتی ممنوع اعلام شده است. کاخ المائو در ۱۰ کیلومتری گارمیش ـ پارتن‌کیرشن واقع شده است.

روز شنبه، یک روز پیش از آغاز نشست نیز مخالفان نشست گروه ۷ در منطقه دست به تظاهرات زدند که به زد و خورد با پلیس کشیده شد.

مخالفان تخمین می‌زنند که شمار معترضان به نشست گروه ۷ به ۲ هزار نفر برسد. برپایی تظاهرات در نزدیکی هتل مجلل کاخ المائو ممنوع اعلام شده است.

مخالفان تخمین می‌زنند که شمار معترضان به نشست گروه ۷ به ۲ هزار نفر برسد. برپایی تظاهرات در نزدیکی هتل مجلل کاخ المائو ممنوع اعلام شده است.

برپایی تظاهرات در نزدیکی هتل مجلل کاخ المائو ممنوع اعلام شده است.

صبح یکشنبه هم در حوالی گارمیش ـ پارتن‌کیرشن عده‌ای از معترضان خیابان منتهی به کاخ المائو را مسدود کردند. آنها پلاکاردی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «ما تنها ارعاب، جداسازی و استبداد می‌بینیم.» تظاهرکنندگان به مأموران پلیس اعتراض کرده و آن‌ها را "عروسک خیمه‌شب‌بازی" نامیدند. پلیس موفق به پراکنده کردن تظاهرکنندگان شد.

عده‌ای نیز سعی داشتند مسیر راه‌آهن منطقه گارمیش را سد کنند که پلیس مانع از این کار شد. پلیس می‌گوید، یک فروند هلی‌کوپتر بر فراز منطقه در پرواز است تا در صورت تلاش دوباره مخالفان برای مسدود کردن مسیر ریلی گزارش دهد.

ورود اوباما

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، صبح یکشنبه وارد کاخ المائو، محل برگزاری نشست گروه ۷ شد. او که پیش از آن وارد فرودگاه مونیخ شده بود، با یک فروند هلی‌کوپتر به المائو و سپس به کرون منتقل شد. اوباما در کرون با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، دیدار کرد. اوباما و مرکل سپس به کاخ المائو رفته و در آنجا به گفت‌وگو نشستند.

نشست گروه ۷، متشکل از آمریکا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ژاپن، ایتالیا و کانادا، قرار است رأس ساعت یک بعد از ظهر (۱۳) به وقت محلی در کاخ المائو آغاز شود.

در این نشست که قرار است تا بعد از ظهر روز دوشنبه (۸ ژوئن) به طول بیانجامد، بر سر مسائلی مانند حفاظت از محیط زیست، مبارزه با تروریسم، تجارت جهانی، تشویق و حمایت از زنان و کمک‌های عمرانی بحث و تبادل نظر خواهد شد. بحران اوکراین و بحران بدهی‌های یونان از جملهمسائل ویژه این نشست است.