آئودی‌ هم درگیر رسوایی فولکس‌واگن شد

آئودی‌ هم درگیر رسوایی فولکس‌واگن شد

شرکت آئودی هم از رسوایی جعل میزان حقیقی آلایندگی خودروها بی‌نصیب نماند. بیش از دو میلیون خودروی این شرکت نیز دست‌کاری شده‌اند. دادستانی آلمان مدیرعامل سابق فولکس‌واگن را متهم به تقلب کرده است.

آئودی‌ هم درگیر رسوایی فولکس‌واگن شد

آئودی‌ هم درگیر رسوایی فولکس‌واگن شد

دو میلیون و یک‌صد دستگاه خودروی شرکت آئودی، زیرمجموعه شرکت فولکس‌واگن در سراسر جهان، برای مخفی ماندن میزان آلایندگی دست‌کاری شده‌اند. سخنگوی آئودی دوشنبه (۲۸ سپتامبر/ ۶ مهر) این خبر را در اینگولشتات آلمان اعلام کرد.

بر همین پایه، در آلمان نزدیک به ۵۷۷ هزار دستگاه خودروی این شرکت با موتورهایی مجهز شده‌اند که حاوی نرم‌افزاری ویژه برای مخفی نگاه داشتن میزان آلایند‌ه‌های خروجی‌اند.

در آمریکای شمالی تعداد این خودروها به حدود ۱۳ هزار دستگاه می‌رسد. چین از این بابت بی‌نصیب مانده، اما اروپای شمالی منشاء بیشترین تعداد موتورهای دست‌کاری شده است که مربوط به مدل‌های A1، A3، A4، A6، Q3، Q5 و TT می‌شوند.

در مورد سوئیس تا به‌حال رقم دقیقی اعلام نشده است. اداره فدرال سوئيس برای راهسازی و ترافیک جاده‌ای پیش‌بینی کرده که تعداد این خودروها به ۱۸۰ هزار دستگاه می‌‌رسد. اما این تعداد شامل مدل‌‌های مختلفی از آئودی، سیات، اسکودا و فولکس‌واگن می‌شود.

آغاز تحقیقات در آلمان

دادستانی برانشوایگ آلمان تحقیقاتی را علیه مارتین وینترکورن، مدیرعامل شرکت فولکس‌واگن، آغاز کرده است. دادستانی برانشوایگ می‌گوید که وینترکورن به تقلب متهم شده است. به گفته دادستانی، وینترکورن به سبب مسئولیتی که در فولکس‌واگن داشت در رابطه با رسوایی جعل آلاینده‌ها زیر سئوال رفته است.

رویترز گزارش داده که شرکت فولکس‌واگن سه تن از مدیران خود را که مسئولیت فنی جعل میزان آلاینده‌ها را بر عهده گرفته‌اند از کار برکنار کرده است.

سقوط فزاینده ارزش سهام فولکس‌واگن

ارزش سهام شرکت فولکس‌واگن باز هم سقوط کرد. در بازار بورس فرانکفورت ارزش سهام این شرکت بیش از شش‌درصد پایین آمد. پیش‌تر بعد از برملا شدن رسوایی یادشده سهام این شرکت ظرف دو روز یک‌سوم ارزش خود را از دست داده بود.

حدود یک هفته و نیم پیش اعلام شد که شرکت فولکس‌واگن با کار گذاشتن نرم‌افزاری در بعضی از موتورهای دیزل تولید این شرکت دست به فریب‌کاری در آزمایش میزان آلایندگی زده است.

بر اساس اظهارات مسئولان این شرکت، این نرم‌افزار در ۱۱ میلیون خودرو در سراسر دنیا کار گذاشته شده بود. تنها در آلمان تعداد این خودروها به دو میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه می‌رسد. اخیرا رسانه‌های آلمان گزارش داده‌اند که شرکت فولکس‌واگن از سال‌ها پیش از تقلب در میزان آلاینده‌ها آگاه بوده است.